ÇALICA KÖYÜ

Çalıca ismini, bolca yetişen çağlalarından aldığı söylenen Çalıca Köyü’nün geçmişi 200–300 y.y. öncesine dayanır. Bir zamanlar portakal ve mandalina bahçeleri ile tanınan bu şirin köy, bugün baklası, zeytini ve fasulyesinin bolluğu ile ünlüdür. 17 Ağustos 1999 depreminden sonra köye inşa edilen Kalıcı Konut alanının işlek bir merkez haline getirdiği Çalıca Köyü Yalova İl merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.


ORTABURUN KÖYÜ

Gür ve yemyeşil ormanların arasında yer alan Ortaburun tam bir orman köyüdür. Ağaçların arasında sıyrılan her tür spora uygun sakin yolları, temiz havası, kaynak suları insana sağlık ve huzur verir. Bozulmamış doğal dokusu ile bulunmaz doğal güzellikleri olan Ortaburun Köyü’nün Yalova’ya uzaklığı 12 kilometredir. 1893 yılında Batum’dan gelen Laz ve Gürcüler tarafından kurulmuş olup, halen dilerini devam ettirmektedirler. Sebzecilik ve seracılık yapılmaktadır. Emekli nüfusun hâkim olduğu Ortaburun halkı hayvancılık ve ormancılıktan geçimini temin etmektedir. Orman içi yolları düzenleme ve sanat yapıları yapıldıktan sonra orman içi doğa, doğa ve spor aktiviteleri, doğada atlı yürüyüş parkurları açılacaktır.

Ayrıca köyde üretilen süt Termal, Çınarcık ve civarın ihtiyacını karşılamaktadır. Devlete ait makilik alanlarda çam fıstığı dikilmektedir. Ortaburun’un doğal dokusundan dolayı arıcılık her geçen gün biraz daha gelişmektedir. Ihlamur çiçeği ve kestane ağacının meyvesi dışarıya pazarlanmaktadır.


ŞENKÖY

Yalova’ya 27 kilometre mesafede bulunan Şenköy, yörenin tüm güzelliklerini en sevimli haliyle sergiler. Kuş ve horoz sesleri ile başlayacağınız güzel bir güne Şenköy’ün etli ve leziz zeytinleri ile merhaba diyebilirsiniz. Köy merkezinden denize giderken bir fener göreceksiniz. Eğer bir doğa hayranıysanız, fenerin uzandığı kumsalı ve o görkemli kayalıkların manzarasını seyretmeden sakın geri dönmeyin.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 762
favori
like
share