ÇAT

Erzurum Çat İlçesi

Çat İlçe merkezi Erzurum İl merkezinin 50 km. güneyinde 1960 rakımlı, volkanik ve etrafı kayalık tepelerle çevrili bir yükselti üzerinde kurulmuştur. Arazi yapısı dağlık ve görüntü arzeder. Yüksek platoları(Yayla) fazla düzlük alanlar olmamasına rağmen geniş otlaklar olarak dikkati çeker. İlçe 1118 kilometrekarelik bir alanda kurulmuştur. Erzurum Güney illeriyle olan ulaşımını, Çat ilçesinden geçen karayolu ile sağlamaktadır.
İlçedeki en önemli tarihi yapılar: Yavi Köyü Camii Yarmak köyü Camii Bardakçı köyü Camii ve Çeşmesi'dir.
Kuzeyinde Ilıca, Aşkale ve Erzurum Merkez ilçe doğusunda Tekman Güney ve güneybatısında Bingöl ili batısında Erzincan ili bulunmaktadır.
Çat İlçesinde de Erzurum il merkezinde olduğu gibi karasal bir iklim hüküm sürer kış ayları uzun ve kar yağışlı geçer yağmurlar daha çok ilkbahar ve sonbahar aylarında yağar.
İlçede etkili tarım arazisi çok az olup, en önemli geçim kaynağı hayvancılıktır. 105.000 küçükbaş 26.000 büyükbaş ve 21. 400 kanatlı hayvan sayısı ile Erzurum'un en fazla hayvan varlığına sahip ilçelerinden biridir. Sanayi işletmesi yönünden geri olan ilçede üç adet tuzla bulunmaktadır.
2000 Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre İlçenin toplam nüfusu 27. 104 kişidir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4675
favori
like
share