ILICA

Erzurum Ilıca İlçesi

Erzurum şehir merkezinin 16 km. kadar batısında ve Erzurum ovasında bulunan ılıca ilçe merkezi 1990 yılında çıkarılan bir kanunla ilçe yapılmıştır. Merkez ilçe ile aynı iklim özellikleri gösteren ilçe deniz seviyesinden 1912 metre yüksekliktedir. Kuzeyinde İspir batısında Aşkale ve güneyinde Çat ilçeleri bulunmaktadır.
Erzurum il merkezine yakın olduğu için ticari faaliyetler fazla gelişmemiştir. Karasu, Pulur ve Serçeme çaylarının suladığı verimli toprakları bulunmaktadır. Serçeme çayı üzerinde bulunan Kuzgun Barajı vasıtasıyla arazinin büyük bir bölümü sulanabilir duruma gelmiştir. İlçenin özellikle dağlık köylerinde hayvancılık önemli bir geçim kaynağıdır. Erzurum ilinde bulunan birçok önemli sanayi kuruluşu Ilıca ilçesi topraklarında bulunmaktadır. Şeker Fabrikası, Süt Fabrikası, Doyasan Yağ Fabrikası, İpragaz dolum tesisleri, Metin iş Tarım Aletleri Sanayi, Yüksel Mobilya ve Dedeoğlu Kalorifer Kazan Fabrikası ilçede bulunan en önemli işletmelerdir. Ayrıca un Fabrikaları biriket imalat atölyeleri ve birçok köyde tavuk çiftlikleri bulunmaktadır.
Erzurum Ovasındaki ilk yerleşim izlerini Ilıca çevresinde göstermekteyiz. Karaz ve Pulur'da yapılan kazılar sonucundaki buluntular, İlçenin tarihi 4. 000 yıl öncelere götürmektedir. 1081 yılından itibaren Türk-İslam hakimiyetine giren ılıca, 1916 yılında Ruslar tarafından işgal edilmiş, iki yılı aşkın bir süre Rus ve Ermeni zulmü altında kaldıktan sonra 11 Mart 1918 de kurtarılmıştır.
İlçede bazı köylerde bulunan kaplıcalar, şifalı sular, mesire yerleri ve zaman zaman yapılan cirit oyunları iç turizmi canlandırmaktadır.
2000 Genel Nüfus Sayımı'na göre ilçenin toplam nüfusu 31.524 kişidir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3800
favori
like
share