YOZGAT Yaylaları

Bozok Yaylası

Yozgat İli topraklarının bulunduğu bölge Bozok Yaylası olarak adlandırılır. Kızılırmak yayı içerisinde kalan yayla,delice ırmağı ve Çorum suyuna karışan vadilerle yarılmış hafif dalgalı düzlükler meydana getirirler. Bu yayla doğuda Akdağlara dayanır. Kuzeydoğuda Deveci dağının batıya doğru ilerleyen kolları düzlükler arasında kaybolur. Güneybatıda Kırşehir'e doğru yeniden basık dağlar belirir. Bunların arasında Bozok yaylasının yükseltisi 1200-1400 m. arasındadır. Yayla Kuzeybatıya doğru alçalır.800 m.den aşağıya Kızılırmak taban ovasına uzanır.CEHIRLIK

Cehirlik

Yozgat-Boğazkale (Hattuşaş) yolu üzerindedir. Yozgat'a 2 km. uzaklıktadır. Gelin Kayası ve Yabani Laleleriyle ünlüdür. İlkbaharda açmaya başlayan laleler yaz boyunca Cehirliğe ayrı bir güzellik katmaktadır. Halk arasında Laleler Ülkesi olarak bilinen Hollanda'ya lale tohumlarının (soğanlarının) buradan götürüldüğü söylenmektedir.

Hisarbey(Yoğurtyurdu) Yaylası

Akdağ ormanları içersindedir. Hasbek-Hisarbeyli-Akdağmadeni yolu içerisinden geçmektedir. İki tepe arasından büyükçe bir dere akar. Tepenin bir yanı çamlarla diğer anı küçük bitki örtüleriyle kaplıdır. Hasbek ve Hisarbeylilerin yaz aylarında çıktıkları yayla konumundadır. Soğuk su kaynakları çok fazladır. Hafta sonlarında Kayseri ve çevre halkının piknik alanıdır. Yoğurduyla ünlüdür.

Kadıpınarı

Akdağ ormanları içerisinde çok geniş bir alana yayılan çam, meşe ve çeşitli ağaç türleri, temiz soğuk suları ve çeşitli av hayvanları bulunan bir bölgedir. Akdağmadeni İlçesinin kuzeybatısında ilçeye 2 km. mesafededir. Milli Parklar Genel Müdürlüğü' nce orman içi dinlenme tesisi programına alınmış, çevre düzenlemesi, otantik yapıda kır gazinosu, dinlenme evleri, yağmur barınağı ocaklar ve wc gibi tesisler yapılmıştır. Bölgede geyik üretme çiftliği bulunmaktadır.

PiknikAlanı Şebekpınarı

Aydıncık-Eymir yolu üzerinde yer alan Şebekpınarı piknik alanı Aydıncık İlçesinin 1 km. güneyinde yer almaktadır. Daşlı dağlar olarak bilinen dağların Aydıncık'a bakan 1700 m. yükseklikteki Gezbel Tepesinde yer almaktadır. Denizden yüksekliği 1500 m.dir. Yıllardan beri piknik alanı olarak kullanılan Sebekpınarı ve çevresi Milli Parklar Genel Müdürlüünce Şebek Ormaniçi Dinlenme Yeri olarak programa alınmış, çevre düzenlemesi, oturma alanları, yağmur barınağı, wc gibi tesisler yapılmıştır. Şebek Orman içi dinlenme tesisilerindeki suların çeşitli hastalıklara iyi geldiği halk dilinden aktarılmaktadır.

Akdağmadeni Ormanları

Çok geniş bir alana yayılan çerisinde çam, meşe ve değişik ağaç türleri temiz soğuk suları, çeşitli av hayvanlarıyla ünlü bir bölgedir. Bu bölge bahar aylarından başlayarak büyük bir hareketlilik gösterir. Bölge insanlarının yaylalarına gidişi yaz ve bahar aylarını yaylalarında geçirerek havaların soğumasıyla yaylalardan göçleri bu yöreye ayrı bir güzellik katmaktdır. Sıcak havalarda çevreden gelen insanlar soğuksu pınarlarının başında eğlenerek vakit geçirirler.

Çayıralan Ormanları

İlin güneydoğusunda yer alan Çayıralan İlçesi dolaylarında karaçam, ladin, meşe ve kavak ağaçlarından oluşan gür ormanlar vardır. İçme Suyu ve otopark mevcuttur. Orman içerisinde çeşitli yollar girmekte olup, dinlenme yeri olarak su ve havasıyla aranılan bir bölgedir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1819
favori
like
share