Van Hamamları


Çifte Hamam (Merkez)

Eski Van’ın doğusunda, Tebriz Kapı Mahallesi’nde bulunan bu hamamın yapım tarihini beliten kitabesi günümüze gelememiştir. Yapı üslubundan Osmanlı döneminde, XVI. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.

Osmanlı hamam mimarisinde Çifte Hamam plan düzeninde olan hamam kadınlar ve erkekler bölümlerinden meydana gelmiştir. Güneydeki daha büyük olan bölüm erkeklere, daha küçük olan kuzeydeki bölüm de kadınlara ayrılmıştır. Her iki bölüm de soğukluk, ılıklık ve sıcaklıktan oluşmuştur.

Günümüze oldukça harap durumda gelen hamam kesme, tuğla ve moloz taştan yapılmıştır. Yapının üst örtüsü ve duvarların bir kısmı tahrip olmuştur. Buna rağmen pandantif izlerinden bu bölümlerin kubbe ile örtülü olduğu sanılmaktadır. Hamamın her iki bölümünün sıcaklığı dört eyvanlı, merkezi kubbelidir.


Hoşap İç Kale Hamamı (Gürpınar)

Van ili Gürpınar ilçesi Hoşap’ta İç Kalede bulunan bu hamam 1643 yılında Osmanlılar tarafından yaptırılmıştır.

Kesme taş, moloz taş ve tuğladan yapılmış olan hamam soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden meydana gelmiştir. Bu bölümlerden soğukluk ve ılıklık tuğla ve moloz taştan beşik tonozla örtülmüştür. Kubbeli kısmın üzeri tromplu, kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Ancak günümüzde bu kubbe yıkılmıştır.


Hamurkesen Köyü Hamamı (Gürpınar)

Van ili Gürpınar ilçesi, Hamurkesen Köyü’nde, kale yakınında bulunan caminin yanında hamam kalıntısına rastlanmıştır. Bu hamamın da cami ile birlikte İbrahim Bey’in oğlu Beşaret Bey tarafından XIII. yüzyılda yaptırıldığı sanılmaktadır. Ancak hamam yıkılmış planını çıkarmak mümkün olamamıştır. Kalıntılarına dayanılarak hamamın taş temeller üzerine moloz taştan yapıldığı sanılmaktadır.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1845
favori
like
share