Genel Bilgiler

İl’de konut tiplerini belirleyen temel faktör, bölgenin coğrafi konumundan kaynaklanan aşırı yaz sıcaklarıdır. Bu nedenle daha ziyade çatısız taş örmeli evler ağırlıktadır. Bununla birlikte, şehir merkezlerinde nüfus yoğunluğunun artması ve ekonomik durumun iyileşmesiyle beraber çok katlı modern binaların yapımında artış gözlenmektedir. Köylerde ise genelde yığma evler yapılmaktadır. Evlerde ısınmak için kışları odun ve kömür kullanılır.

İlin dışarıdan aldığı büyük göç ile nüfus yoğunluğu artmış ve ciddi bir konut sorununu da beraberinde getirmiştir. Nüfusun özellikle kırsal alanda dağınık yerleşim düzeninde olması hizmet götürmede maliyetleri yükseltmektedir.

Merkez İlçenin il olması, Cizre ve Silopi İlçeleri ise Habur Gümrük Kapısına giden karayolunun buralardan geçiyor olması sonucu dışarıdan aldıkları büyük göç ile birlikte nüfus yoğunlukları artmış, dolayısıyla ciddi bir konut sorununu da beraberinde getirmiştir. İdil, Uludere, Beytüşşebap ve Güçlükonak ilçelerinde ise konut ihtiyacı az miktarda bulunmaktadır.

Kentlerde genelde tek katlı çatısız evler yapılmakta iken son zamanlarda çok katlı binalar yapılmaya başlanmıştır. Özellikle dışardan gelen devlet memurlarının konut sorununu giderecek çalışmalara ağırlık verilmesi gerekmektedir.

Sosyal Yaşantı
İlimizin sosyal yaşantısının belirleyici faktörü aşiret sisteminin sonucu olan gelenek ve göreneklerdir. Ancak kırsal kesimden şehir merkezlerine olan göçler, ekonomik yapının değişmesi, iletişim ve eğitimin olumlu etkileri sonucu sosyal yapıda gözle görülür gelişmeler görülmektedir.

İş ve Çalışma Hayatı

İlimizde tarım ve hayvancılık iktisadi faaliyet kollarına göre çalışan nüfusun dağılımı bakımından ilk sırada yer almaktadır. Bunu ticaret ve hizmet sektöründeki faaliyetler takip etmektedir.

Son yıllarda Habur Sınır Kapısından yapılan sınır ticareti çalışma alanında önemli bir yer teşkil etmiştir.

2001 yılı itibariyle motorin ticareti ile iştigal eden 48,494 araç bulunmakta iken bunların %35-40 nı Şırnak İline kayıtlı araçlar oluşturmaktaydı. Söz konusu kamyoncu esnafı yanı sıra bu ticaretten endirekt olarak etkilenen tamirci, lastikçi, yedek parçacı ve diğer esnaflarda dikkate alındığında, bunların aile fertleri ile birlikte bölgede yaklaşık 1 Milyona yakın kişiyi ilgilendirmekteydi. Ancak söz konusu ticaret şimdilik durmuştur.

Sağlık

İlimizde 5 Devlet Hastanesi, 2 verem savaş dispanseri, 1 AÇS-AP merkezi, 32 sağlık ocağı ve 35 sağlık evi bulunmaktadır

Şırnak Devlet Hastanesi; İl Merkezinde bulunması nedeni ile oldukça önem arz etmektedir. Uludere ve Beytüşşebap’tan hastalar buraya sevk edilmekte olup kadro ve ekipman yetersizliği nedeni ile tam olarak hizmet verememektedir.

Cizre Devlet Hastanesi; Cizre İlçesi yolların kesiştiği noktada bulunduğundan ve ilçe nüfusunun yoğunluğu nedeni ile başvuran hasta sayısı oldukça fazladır. Personel ve ekipman yetersizliği bu hastanemiz içinde söz konusudur.

Silopi Devlet Hastanesi; Uluslararası sınıra sahip olması nedeni ile bu İlçe’deki hastane değer kazanmaktadır. Hastanemiz, diğer hastanelerimiz gibi kadro ve ekipman bakımından yetersizdir.

İdil Devlet Hastanesi; En fazla yerleşim birimine sahip ilçe olması bakımından önemlidir. Hastanenin kadro ekipman ve fiziksel yetersizliği nedeni ile hastaların bir kısmı Mardin, Diyarbakır ve Batman İllerine gitmektedirler.

Beytüşşebap Devlet Hastanesi; 14 Mart 2004 tarihinde hizmete açılmıştır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 830
favori
like
share