Sağlık Bakanlığı, seyahate çıkmaya hazırlananları sağlık ve temizlik çantalarını yanlarında bulundurmaları konusunda uyardı.

Önemli sağlık risklerinin bulunduğu, özellikle gelişmekte olan ülkelere veya bazı ilaç tedavilerinin tam olarak bulunmadığı yerlere yapılan geziler için sağlık çantası bulundurulması gerektiği uyarısı yapan Bakanlık, bu çantada sık rastlanan hafif hastalıkları tedavi etmek için temel ilaçlar, ilk yardım malzemeleri ve bir yolcuya lazım olabilecek diğer bir takım sağlık malzemelerinin bulunmasının önemine işaret etti.

Bir takım ilaç reçetesi çeşitlerinin, yolcunun o ilaç tedavisine ihtiyacı olduğunu onaylayan ve bir doktor tarafından imzalanan bir tıbbi tasdik belgesi ile taşınmasını isteyen Bakanlık, "Bazı ülkeler bu belgenin sadece doktor tarafından değil aynı zamanda ulusal sağlık idaresi tarafından da imzalanmasını isterler. Gezi sırasında ilaçların kaybolma riskini en aza indirmek için tüm ilaçlar el çantasında taşınmalıdır. Çantada taşınması gereken ilaç miktarının iki katı miktarda ilaç bulunması çalıntı ya da kayıp durumları için bir güvenlik tedbiridir. Kişisel bakım malzemelerinin tüm gezi sırasında ihtiyaç duyulduğunda temin edilebilmesinin mümkün olmadığı biliniyorsa, bu malzemelerden yeterli miktarlarda taşınmalıdır. Buna diş bakımı, kontak lensler de dahil olmak üzere göz bakımı, cilt bakımı ve kişisel hijyen malzemeleri de dahildir" uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı temel bir sağlık çantasında bulunması gerekenleri şöyle sıraladı:

- İlk yardım malzemeleri: Yapışkan bant, antiseptik yara temizleyici, bandajlar, yumuşatıcı göz damlaları, böcek uzaklaştırıcı, böcek ısırığı tedavisi, burun açıcı damla, oral rehidrasyon tuzları, makaslar ve emniyet iğneleri, basit ağrı kesici, steril sargı bezi, ateş ölçen termometre.

- Güzergaha ve Bireysel İhtiyaçlara Göre Değişen Ek Malzemeler: İshal önleyici ilaçlar, mantar önleyici toz, sıtma önleyici ilaçlar, prezervatifler, geçmişteki bir hastalıkla ilgili ilaçlar, yatıştırıcılar, steril şırıngalar ve iğneler, su dezenfektanı öngörülebilen ve yolculuğun güzergahına ve süresine göre değişen diğer eşyalar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 526
favori
like
share
casper Tarih: 27.12.2005 22:26
bilgilendirdiğin için teşekkürler
MyNiceWorld Tarih: 27.12.2005 22:25
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
ByStranqe Tarih: 06.12.2004 13:26
ßiLgi İçin Te$ekkürler...........
DJ Hakan Tarih: 29.10.2004 17:49
Sagol Mechhul Paylasim icin :razi: