Tarihi ve doğal güzellikleriyle Van
Urartu Medeniyeti’ne başkentlik yapan Van, Akdamar Adası ve Kilisesi, Hoşap Kalesi ve Halime Hatun Türbesi ile tarihin derinliklerine çağırıyor.VAN - Başkale Peribacaları ve Muradiye Şelalesi gibi doğal güzelliklerinin yanı sıra değişik mutfağıyla da dikkat çeken kent, ziyaretçilerini bekliyor.
Urartu Kralı Sarduri tarafından M.Ö. 9. yüzyılda inşa ettirilen ve Urartuların yaptığı kaleler içinde en büyüleyicisi olan Van Kalesi’nde, döneme ait surlar görülebiliyor. Kaledeki kaya mezarında, Urartulardan kalan ve “HorhorYazıtları” olarak adlandırılan uzun bir yazıt bulunuyor.


Ermeni Kralı 1. Gagik tarafından M.S. 915-921 yılları arasında dört yapraklı yonca biçimli haç planı şeklinde inşa edilen Akdamar Adası’ndaki Akdamar Ermeni Kilisesi’nin taş duvarlarında, İncil ve Tevrat’tan alıntılar, günlük olaylar ve av sahnelerinin bulunduğu kabartmalar yer alıyor.

Van’ın 60 kilometre doğusundaki Başkale İlçesi güzergahındaki Hoşap Kalesi’nin, Urartular zamanında kuzeybatı İran’a giden askeri yolu denetlemek amacıyla kurulduğu biliniyor. Kalenin güneyinde bulunan köprü ise Osmanlı Devleti’nin Van Bölgesi’nde bilinen en eski köprüsü olma unvanını taşıyor.

Urartu Kralı İşpuini’ye ait yazıtın yer aldığı bir kaya nişi olan Meherkapı, Van’ın 5 kilometre doğusunda bulunuyor. Urartu devlet diniyle ilgili bilgi veren en önemli kaynak olan yazıtta, Urartu ülkesi içinde kutsanan tüm tanrılarının adları ve bu tanrılara sunulankurban sayıları veriliyor.


Van’a 25 kilometre uzaklıkta ve Gürpınar’ın Çavuştepe Köyü’ndeki Çavuştepe Kalesi, Urartu Kralı 2. Sarduri tarafından, M.Ö. 764-734 yılları arasında yaptırılmış. Kurucusuna ithafen “Sardurihinili” olarak adlandırılan kalede, surlar, açık hava tapınağı, depo, ahır, sarnıç ve saray binalarının kalıntıları bulunuyor.

Gevaş İlçesi’ndeki Halime Hatun Türbesi ise Anadolu Selçuklu Meliki İzzetin tarafından 1335’te kızı Halime Hatun için yaptırılmış. Selçuklu taş işçiliğinin önemli örneklerinden biri olan türbenin bulunduğu yerde Akkoyunlu ve Karakoyunlu devletlerine ait mezarlar da dikkat çekiyor.

14. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar kullanıldığı bilinen Van’ın Gevaş İlçesi’ndeki “Gevaş Türk Mezarlığı”, mezar taşları ve süslemeciliğiyle ölü gömme geleneğine uygun olarak yapılmış.


Başkale İlçesi Yavuzlar Köyü’nde bulunan Başkale Peribacaları, muhteşem görüntüsüyle ziyaretçilerini bekliyor.

Hüsrev Paşa Külliyesi, Dilkaya Höyüğü, Van Kalesi Höyüğü, Aşağı veYukarı Anzaf Kaleleri de Van’a gelen ziyaretçilerini davet ediyor.


DOĞAL GÜZELLİKLER
Muradiye İlçesi’nde, Tendürek Dağı’ndan kaynağını alan Bendi Mahi Çayı’ndaki Muradiye Şelalesi, özellikle yaz aylarında Van’a gelen turistlerin uğrak yerlerinden biri oluyor. 15-20 metre yükseklikten dökülen şelale, Muradiye’ye 8, Van’a ise 80 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Van Gölü içindeki en büyük ada konumunda bulunan Akdamar Adası’nda, aynı ismi taşıyan bir kilise bulunuyor. Ada ve kilise, doğal güzelliğiyle yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekiyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1414
favori
like
share
TerribLe-Türk Tarih: 14.11.2009 13:30
[COLOR="green"]böyle güzel bi tarihi güzelliğimiz var ama vanlılar bunun farkında değiller hiç değerlendirmesini bilmiyolar:9: