Dünya okyanuslarında yaşayan balık ve deniz canlılarının önemli bir kısmı, çevre kirliliği ve aşırı avlanma bugünkü gibi devam ederse, 2050 yılına dek yok olabilir.BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) 1950-2003 yılları arasında dünyadaki tüm balık ve omurgasızlarla ilgili verilerini ve 1000 yıllık tarihi kayıtları inceleyen bilim insanları, denizlerdeki biyolojik çeşitliliğin yüzde 29'unun yok olma noktasında olduğunu vurguluyor. Araştırmacılar, 2048 yılına dek okyanuslardaki tüm türlerin yok olma noktasına geleceği uyarısını yapıyor.

Araştırmayı yürüten Boris Worm, Science dergisinde yayımlanan makalesinde midye, deniz tarağı, tuna ve kılıçbalığı gibi zaten tehlikedeki türlere, fok balıkları, balina ve yunusların da ekleneceğini savundu. Worm, okyanuslardaki canlıların yok olmasının tüm ekosistemdeki istikrar ve verimliliği bozacağını belirtiyor.

ÖnleM AlmanıN TaM ZamanI
Worm'a göre, bu hazin sonun önüne geçmek için henüz geç değil. Tükenen alanların yeniden onarılması, deniz yaşamı stoklarının korunması, avlanma yasaklarının genişletilmesi ve uygulanması ve deniz kirliliğinin durdurulması halinde etkili olacağının altını çiziyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 385
favori
like
share
CA-CHALLENGE Tarih: 02.09.2007 21:22
ellerine sağlık. zaten bir okyanuslar kalmıştı orasınıda mafediyoruz