[FONT="Impact"]KOCAELİSPOR'UN KURULUŞU1957 yıllarında Baçspor kulübünün yöneticileri İzmit Belediyesine müracaat ederek, şehrin doğu kesiminde bulunan gençlerin spor yapmalarına cevap verecek bir arsanın verilmesini isterler. Belediye başkanı Osman GENCAL konuya yakın ilgi gösterir. Bu ilginin temelinde GENCAL' ın eski bir sporcu olması aynı zamanda Baçspor'un üyesi olması rol oynar. Sonuçta belediye eski tayyare meydanında 28 bin dönümlük bir araziyi 1 lira gibi sembolik bir ücrete Baçspor'a verir. 1961 yılından sonra karayolu şehir içi güzergahının değişmesi üzerine arsanın istimlak gündeme gelir. Kulübün tapulu malı olan bu arsa İzmit şehrinin spor tesisleri bünyesinde mütalaa edilerek 283.000 TL bedelle B.T.G.M'ince istimlak edilmiştir.

Arsanın satışından elde edilen bu gelirle Baç semtinde bir arsa satın alınmış ve hemen inşaata başlanarak, bina bitirilmiştir. Güzel bir tesise kavuşan Baçspor yöneticileri, ilk kez 1964 yılında profesyonel bir takım kurmayı ve 2.ligde yer almayı düşünürler ve bu yönde çalışmalara başlarlar. Bu yıllardaki yasal mevzuat 2.ligde yer alacak kulüplerin en az üç takımın birleşmesi sonucu ortaya çıkacak bir kulüp ve yeterli tesisleri olması koşullarını arıyordu.
1965 yılında bu koşulları yerine getirebilmek için İzmit gençlik ve Doğanspor yöneticileriyle bir araya gelirler. Toplantılar olumlu gelişir. Fakat iş kulübün renkleri konusuna gelince her üç kulübün yöneticilerini renk aşkı basar ve kimse renklerinden vazgeçmek istemez. Böylelikle toplantılar olumsuz sonuçlanır.

Günün futbol federasyonu yetkilileri özellikle bölge ismi taşıyan kulüpleri liglere öncelikle alıyordu. Bu durumu iyi değerlendiren Baçspor yöneticileri 1965 yılındaki kongreye kulübün ismini Kocaelispor olarak değiştirilmesi önerisiyle gelir. Ve kongre delegeleri isim değişikliği sonucu Türkiye amatör futbol ligine ilk adımı attıracak olan bu öneriyi tereddütsüz onaylar.
Kocaelispor hemen başvurusunu yapar. Başvuru üzerine federasyon yetkilileri gelerek kulüp olarak, gerekse tesis olarak başvuruyu yerinde heyetle incelerler. Ve kararları büyük çoğunlukla Kocaelispor' un lehinde olur ve Kocaelispor 1965-66 sezonunda amatör lige katılır.
Kocaelispor bir yandan amatör ligde mücadele verirken yöneticiler profesyonel ikinci ligde yer alabilmenin çalışmalarını da sürdürürler. Üç kulüp yöneticileri tekrar bir araya gelirler tüm konularda anlaşarak yeşil siyah renkleri benimseyerek ortak kongrelerini yaparlar ve yönetim kurulunu seçerler.Kocaelispor Kulübünün ilk Yönetim Kurulu
BAŞKAN: İsmail KOLAYLI
2.BAŞKAN: Cemal ILGAZLI
G.SEKRETER: Bahri GÖK
G.KAPTAN: Nasut KAYALI
İ.AMİRİ: Kenan AKGÜN
MUHASİP: Mustafa KURUCAY
VEZNEDAR: Cevat ADEMOĞLU
Y.K. ÜYESİ : Muzaffer DANYER, Hasan ULUGÜN, İhsan SANAL, Nazif DÖKEN, İsmet DURAN

Baçspor'a arsa tahsisiyle başlayıp bugüne gelinmesinde belediye başkanı Osman GENCAL Belediye Meclis üyeleri tesisin inşaatında büyük katkıları olan İsmail KOLAYLI, Y.Müh. Şemsettin BAŞARAN, Y.Mim.Müh Bedri GÜNGÖR, Müh. Ziya TAŞDELEN, Mannesman fabrika müdürü Alpaslan AKMAN, İbrahim KÜÇÜKÖRS, Nasut KAYALI ve bu aşamaya gelişte maddi manevi destek veren Kocaelispor taraftarları ve İzmit halkının yarattığı Kocaelispor artık bir semt takımı değil, tüm kentin takımıdır. Yönetim ilk olarak transfer işine girişir ve 175.000 TL harcayarak, kadrosunu oluşturur. Kocaelispor 1966/1967 sonunda artık Türkiye 2.ligindedir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1091
favori
like
share
keto_41 Tarih: 18.02.2009 22:44
paylasim icin tessekur ederim...
sponge_bob Tarih: 25.12.2007 00:59
kocaelisporluyuzz...