Türk Mimar İsa Efendi tarafından inşa edilen Hindistan'daki Tac Mahal, harikalar arasındaki yerini korudu. Tac Mahal, Babür İmparatorluğu'nun Timuroğulları hanedanının 5. hükümdarı Şah Cihan tarafından, imparatorluğun o zamanki başkenti olan Hindistan'ın Agra şehrinde, Yamuna Nehri'nin kıyısında yaptırılmış bir anıt mezar. Dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen bu türbe, Şah Cihan'ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Ercümend Banu 'nun (Mümtaz Mahal) ölümü üzerine, o*nun hatırasına yaptırılmış.MİMAR SİNAN'IN ÇIRAĞI İSA EFENDİ

1630'da inşasına başlanan eser, 22 yıl sonra 1652'de tamamlanmış. Yapının mimarları, Mimar Sinan'ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi ile yapıdaki yazıları yazan Hattat Serdar Efendi eserin yapımı için Şah Cihan tarafından İstanbul'dan davet edilmiş. İnşaatta çok sayıda mimar ve ustanın yanı sıra yirmi bin işçi çalışmış.MÜKEMMEL SİMETRİ

Tac Mahal, geniş bir avlu içinde, dört köşesinde 4 minare bulunan, 75 metre yüksekliğinde beyaz mermerden bir anıt kubbe. İçinde Mümtaz Mahal ve Şah Cihan'ın mezarları bulunuyor. Kubbenin önündeki anıtsal bir kapıdan Tac Mahal 'in bulunduğu bahçeye giriliyor. Bu kapının, bir kadının yüzünü örten ve nazikçe açılması gereken bir peçe olduğu düşünülüyor. Bahçe içinde ince uzun bir havuz ve bahçenin sonunda kubbeli yapı yer alıyor. Kubbenin bir yanında cami, diğer yanında simetriyi bozmamak için inşa edildiği tahmin edilen bir konuk evi var.
Bahçe, mükemmel simetri esasına dayanıyor. Ortadaki havuz ve dört kanaldan akan sular bahçeyi dörde bölüyor. Bahçedeki çok sayıda çeşme ve havuzlar, Yamuna Nehri'nden gelen su ile besleniyor. Tac Mahal 'in içi, Hümayun'un Türbesinden esinlenerek yapılmış. Mozolenin bulunduğu ortadaki alana açılan 8 oda bulunuyor. Buralar, ölüye Kuran okuyan mollalar için ayrılmış.

Tac Mahal'in yapımında parlak, ince mavi damarları olan beyaz mermer kullanılmış. Aynı mermerden yapılan ve yerden yüksekliği 82 metre olan kubbe, Mimar İsmail Efendi tarafından yapılmış. Kubbe üzerinde altınlı bir alem bulunuyor. Anıtın 4 yanına Hatta İsmail Efendi tarafından Yasin suresinin tamamı yazılmış. Mümtaz Mahal ve Şah Cihan'ın sandukaları üst katta, kubbenin altında bulunuyor. Sandukaların bulunduğu yerdeki kubbede insan ağzından çıkan her ses 7 kez yankılanacak şekilde bir akustiğe sahip. Şahın ve eşinin asıl lahitleri ise en alt katta bulunmak.


PARLAKLIK

Tac Mahal'in yüz binlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci bulunuyor. Bu mücevherler, beyaz mermere oyulan çiçek, demet gibi desenlerin içine yerleştirilmiş ve böylece Tac Mahal'in günün değişik saatlerinde farklı renkler, değişik görüntüler yansıtması mümkün oluyor. Tac Mahal güneş ışınlarına bağlı olarak pembe sarı, açık leylak, krem gibi renklere bürünüyor. Romantik görünüşü ile herkesi büyüleyen, Doğulu Batılı birçok ünlü yazar ve şaire ilham kaynağı olan Tac Mahal, mehtaplı gecelerde bile aydan daha parlak görünüyor. 1966 Hint-Pakistan Savaşında, Pakistan savaş uçaklarına yol gösterici bir parıltı olmaması için, Hint hükümeti tarafından kubbesi siyah bir çadırla örtülmek zorunda kalınmış.

SİMETRİYİ ŞAH CİHAN BOZDU

Şah Cihan, Tac Mahal'in siyah mermerlisini Yamuna Nehri'nin öteki kıyısına inşa ederek oraya gömülmek istemiş. Ancak oğulları arasındaki taht kavgası sonucu kendisini devirerek 1658'de hükümdar olan oğlu Evrengzib, babasını Agra Kalesi'ne hapsetmiş ve Şah Cihan ömrünün geri kalan 8 yılını tutuklu olduğu kalede Tac Mahal'i seyrederek geçirmiş, bu nedenle Siyah Tac Mahal inşa edilememiş. Şah Cihan, ölünce eşinin yanına gömülmüş. Şah Cihan'ın mezarının ilave edilmesi ile Tac Mahal'in simetrisi bozulmuş.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2189
favori
like
share
suskun_storm Tarih: 23.09.2007 16:25
paylaşım için Teşekkürler...
milkboy Tarih: 12.09.2007 20:49
paylaşımınız için teşekkür ederim hakan2230
Sindy Tarih: 10.09.2007 09:03
paylasim icin tesekkurler Hakan
Sari Menekse Tarih: 09.09.2007 14:21
Konunun basligini icerige göre belirlersek actigimiz konunun özelligine özellik katmis oluruz .
Tarihi bilgileri ekleyerek Islam bölümünden bu bölüme aldim