Çocukken günde iki saatten fazla televizyon seyretmenin, ergenlikte dikkat toplama sorununa yol açabileceği bildirildi.

Yeni Zelanda'da yapılan araştırmada, çok televizyon seyreden çocuklar arasında dikkat eksikliği probleminin yüzde 40 oranında arttığı saptandı. Uzun süreli araştırma, 1972-1973 yılları arasında Yeni Zelanda'daki Dunedin'de doğan 1000 çocuk üzerinde yapıldı.

Araştırmaya katılan 5-11 yaş arası çocuklar günde ortalama 2,05 saat televizyon seyrettiler. 13-15 yaş arasında ise televizyon karşısında geçirilen ortalama süre 3,1 saate çıktı. Araştırmanın yazarı Otago Üniversitesinden Carl Landhuis, iki saatten fazla televizyon seyredenlerin, özellikle de televizyon başında üç saatten fazla zaman harcayanların ileriki yaşlarda dikkat eksikliği problemi yaşadıklarının belirlendiğini bildirdi.

Araştırmada, küçükken çok televizyon seyreden çocukların bu alışkanlıklarını daha sonra da devam ettirdikleri; ancak devam ettirmemiş olsalar bile bu olumsuz etkinin yine de görüleceği belirtildi. Landhuis, "Bu, çocukken televizyon seyretmenin dikkat üzerindeki etkisinin uzun sürebileceğini gösteriyor" dedi.

Bunun çeşitli nedenleri olabileceğini belirten Landhuis, televizyondaki hızlı sahne değişimlerinin, henüz gelişimini tamamlamamış beyin üzerinde, gerçek hayatta olanların çocuğa sıkıcı gelmesi şeklinde etki gösterebileceğini belirtti. Landhuis, "Dolayısıyla, çocuk televizyon seyreden çocuk, okul ödevleri gibi daha sıradan ve yavaş ilerleyen görevlere karşı tahammülsüz olabiliyor" dedi. Televizyon izlemenin okuma, oyun ve spor gibi konsantrasyon gerektiren faaliyetlerin yerine geçmesinin ve televizyon seyretmenin pasif bir faaliyet olmasının, bu sorunlara yol açtığı belirtildi. Lahdhuis, dikkat eksikliğine meyilli çocuklara televizyon izlemenin daha çekici geldiğini de hatırlattı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 335
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 04.09.2007 18:23
çoçukları iki saat degil tv başından kaldırmak imkansız
hakan2230 Tarih: 04.09.2007 17:19
ßiLGiLeR iÇiN TeŞeKKüRLeR aMa ßeNCe aRTıK TV Ve PC HaYaTıMıZDaN ÇıKaMaZ o DöNeM GeÇTi YaPaßiLeCeĞiMiZ TeK Şey ßiRiMLeRi DeĞiŞTiRMeK YaNi Tv Ve PC Yi ''NoRMaL YaŞaM''ıN iÇiNe KaßuL eDeReK oNLaRı KöTüLeMeKTeN VaZGeÇMeLiYiZ.iŞ ßuRaYa KaDaR GeLMeMeLiYDi ßu KaDaR ßaĞıMLı oLDuKTaN SoNRa ÇıRPıNMak ßoŞuNa :9: