KTÜ Farrabi Hastanesi
TARİHÇE VE KURULUŞ:
1980 yılında Trabzon-Çamlık'ta 225 yataklı bir binada başlayan hizmet, 1986 yılında merkez kampus alanı içinde tamamlanan 600 yatak kapasiteli hastane binasında devam etmiştir.
Farabi Hastanesi'nin 308 yatak kapasiteli ek hastane binasının inşaatı 1993'de başlamıştır. Bina 2004'de geçici olarak hizmete sunulmuştur. Bu tarihten itibaren 600 yatak kapasiteli ana bina tadilat ve onarıma alınmış ve 15 Eylül 2005 tarihinde de tadilat ve onarımı bitirilerek tekrar hizmete açılmıştır.
KTÜ Farabi Hastanesi toplam 63.000 m2 klinik ve poliklinik hizmet alanı ile;
Trabzon, Artvin, Rize, Bayburt, Gümüşhane, Giresun ve Ordu illeri ile bu illerin ilçelerindeki yaklaşık 3,5 - 4 milyon nüfusa sağlık hizmeti sunmaktadır.
Hedeflerimiz arasında; Karadenize ve ülkemizin doğu sınırına komşu ülkeleri ve Türk Cumhuriyetlerini sunduğumuz üst düzey sağlık hizmetlerinden faydalandırmak da yer almaktadır.

MİSYONUMUZ
. İnsan haklarına ve çevreye saygılı, güvenilir, dürüst ve en üst düzeyde uzmanlaşmış tanı ve tedavi hizmetlerini sunmak,
. Çağın gerektirdiği bilgi ve teknolojiyi kullanmak,
. Bilimsel araştırmalar ve çağdaş tıp uygulamalarında öncü, uluslararası yetkinliği kabul edilmiş, alanında örnek alınan ve yeni ufuklar açan önder sağlık kuruluşu olmaktır.

VİZYONUMUZ
. Bilimsel ve vicdani etik ilkelerden ödün vermeyen,
. Hastalarının ve çalışanlarının memnuniyetine odaklanmış, en üst düzeyde sağlık hizmeti sunmayı planlayan, yönetim anlayışı ile örnek model olabilen,
. Uluslararası tanmmışlık ve yetkinliğe ulaşmış önder sağlık kuruluşu olmaktır.
Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi'nde Organ Nakli ve Bağışı Koordinatörlüğü kuruldu. Kurulan koordinatörlüğe ilk bağışı KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen ile Hastane Başhekimi Doç. Dr. Haluk Uluutku yaptılar.
Tıp Fakültesi Hastanesi olarak Organ Nakli ve Bağışı Koordinatörlüğü'nü hayata geçirdiklerini belirten KTÜ Farabi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Haluk Uluutku, yaptığı açıklamada, organ bağışının önemini vurguladı. Doç. Dr. Uluutku, 3 amaçları olduğunu belirterek "Bir tanesi öğretim üyelerimizi, öğrencilerimiz ve asistanlarımızla topluma örnek olarak organ bağışı bilincinin artırılmasını sağlamak, ikincisi organ bağışı yapılacak olan beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerin yakınlarına organ bağışı bilincini aşılamak ve bu organ bağışlayabilecek kişilerin organlarının uygun şekliyle bağışın yapılabileceği yere ulaştırılmasını sağlamak olacaktır. Üçüncüsü ise, uzun yıllar öncesinde kornea nakli gerçekleştirmiş bir hastane olarak bugün kemik iliği ve kemik nakli yapabilen bir kurum olarak diğer organların da naklini yapabilecek ön hazırlıkların, alt yapıların oluşturulmasını sağlamaktır" dedi.
KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen ise Farabi Hastanesi'nde bugüne kadar kornea nakilleri yapıldığını hatırlatarak "Organ nakli yapmak için de altyapı çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Genel Cerrahi'den bir arkadaşımız Akeniz Üniversitesi'nde böbrek nakli için eğitim alıyor. Bir diğer arkadaşımız karaciğer nakli için çalıştı, geldi. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra bu hizmetlere bizde başlayacağız" diye konuştu.

Farabi Hastanesi

Kurulan koordinatörlüğe ilk bağışı KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen ile Hastane Başhekimi Doç. Dr. Haluk Uluutku yaparken, hastanede görevli akademisyenler ve asistanlarda bağışta bulundu

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 17495
favori
like
share
ALiNa Tarih: 05.09.2007 10:36