Sağlık Bakanlığı tarafından "Aile Hekimliği" uygulamasında 2007 yılının pilot illerinden biri olarak seçilen Sinop'ta, uygulamanın oldukça olumlu sonuç verdi.

'Aile Hekimliği' olumlu sonuç verdi

Sağlık Bakanlığı tarafından "Aile Hekimliği" uygulamasında 2007 yılının pilot illerinden biri olarak seçilen ve 15 Ağustos tarihinde Aile Hekimliği'ne geçen Sinop'ta, uygulamanın oldukça olumlu sonuç verdiği bildirildi.

İl genelinde 55 bölgede aile hekimliği uygulamasının başlatıldığını belirten AK Parti Sinop Milletvekili Kadir Tıngıroğlu, Aile Hekimliği'ne geçişle birlikte sağlıkta bir dönüşüm yaşandığını söyledi.

Tıngıroğlu, "Aile Hekimliği, ilk basamak tedavi hizmetlerini sürekli, etkin ve kaliteli biçimde vererek, gerek toplumun sağlıkla ilgili problemlerinin ve gerekse sağlık sektörünün içinde bulunduğu ikinci ve üçüncü basamak tedavi hizmeti veren kuruluşlara aşırı yüklenme ve benzeri problemlerin çözümünde büyük faydalar sağlayacaktır.

Gelişmiş bütün ülkelerde birinci basamak sağlık hizmetlerini sunan aile hekimleri, toplam hasta yükünün, yaklaşık yüzde 85'ini çekmektedirler. Böylece, hastalar her konuda hastaneye gitmediğinden, hastane kuyrukları ve aşırı yığılma engellenmekte ve hastaneler gerçek işlevlerini yerine getirebilmektedirler.

Ayrıca, yine aile hekimi, hastayı, daha ileri bir merkeze ya da başka bir dal uzmanına sevk etmesi gerektiğinde, onun, en doğru bilgilerle en doğru merkeze gitmesini sağlayarak, yüksek maliyetli ikinci basamak sağlık hizmetlerinin daha etkin biçimde kullanılmasını sağlamaktadır" diye konuştu.


İha

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 469
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 05.09.2007 23:59
güzel bir haber emeginize saglık