Konya El Sanatları

ÇİNİCİLİK

Pişmiş topraktan yapılan levha biçimde bir yüzü renkli ve sırlı duvar kaplama malzemesi. Sözcük geniş anlamda aynı biçimde yapılan, tabak, kase, testi, çanak, çömlek içinde kullanılır.
Anadolu Selçukluları'nda çini, simgesel ve bezemesel bir malzeme olmaya Konya'daki Alaaddin Camii'nin mihrap ve kubbesindeki örneklerle başlamış, Sırçalı Medrese ile tekduvar kaplama malzemesi haline gelmiş, Karatay Medresesi'nin kubbesinde ise doruğa ulaşmıştır. Selçuklu döneminde Konya'da, İznik, daha sonra da Kütahya'da gelişen çinicilik günümüzde de Kütahya'da gelişmiştir.
Nadide eserlerin ortaya konduğu bu çalışmayla çini, yüzyıllarca süren ayrılıktan sonra yeniden kendi tarihiyle buluşmuş ve Selçuklu Çinisi Selçuklu'da üretilmiştir. Üretilen Selçuklu Çini mamülleri yurt içi ve yurt dışına pazarlanmaktadır.


KİLİMCİLİK

İlimize Büyük Selçuklular zamanında girmiş ve Anadolu Selçuklular zamanında en iyi örneklerini vermiştir. İlimizde Ladik, Sille, Akşehir, Karapınar, Saray, Kavak ilçe ve köyleri önemli halı ve kilim dokuyan merkezlerdir.

Kaşıkçılık

[COLOR="yellow"]Genelde Şimşir, Armut, Gürgen, Kavak gibi ağaçlardan yontularak yapılır.
Kaşıklar ressamlar tarafından boyanır ve motiflendirilir. Turistik eşya olarak en çok pazarlanan
el ürünleri arasında yer almaktadır.

Tüfekçilik

[COLOR="yellow"]Konya iline bağlı Huğlu kasabasında bugün dünya da adını duyuran elle yapılan av tüfekleri yapılmaktadır. Av tüfekleri düz oyma şeklinde yapıldığı gibi pirinç veya gümüş kaplama üzerine motif yapılarak satışa sunulmaktadır.

Beyşehir ilçesine bağlı Üzümlü kasabasında tüfek imalatı ustaların kurdukları bir kooperatif sayesinde yürütülmektedir. İmalatın %30’u elle yapılmaktadır. Türkiye de ve dünyada bir çok bayilik sayesinde satışı yapılan tüfeklerin yıllık üretimi 40.000 kadardır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 7964
favori
like
share
sentero Tarih: 05.01.2010 16:01
cok tskler bende konyaliyim.
refik Tarih: 08.09.2007 18:54
emeklerine saglık huğlunun tüfekleri çok meşhurdur
balikci Tarih: 06.09.2007 18:51
benim baba mesleği testi çömlek yapımı öğrendim bende usta olamadım ama kalfa seviyesine gelmiştim güzel bir meslek bizim zamanımızda tamamen karadüzen tabir edilen sistemle çalışıyorduk şimdi tezgahlar elektrikli motorla çevriliyor
Ayrıca el sanatları içinde Sille gibi Ladik gibi halısı meşhur olan beldeler sayılabilir