KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM DAİRE BAŞKANLIĞI UKOME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Ukome Şube Müdürlüğü 5216 sayılı Büyükşehir Belediyeler Kanununun ulaşım konusunda verdiği yetkiler kapsamında UKOME´nin sekreteryalığı görevini yürütmekte olup, ilçe ve alt kademe belediyelerinin de görüşünü alarak ulaşım ve toplu taşıma hizmetlerini planlamak ve koordinasyonunu sağlamak; kara, deniz, su ve demiryolu üzerinde işletilen her türlü servis ve toplu taşıma araçları ile taksi sayılarını ,bilet ücret ve tarifelerini, zaman ve güzergahlarını belirlemek; durak yerleri ile karayolu ,yol,cadde,sokak,meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etmek ve bunlarla ilgili kararlar alınması hususunda gerekli komisyonların çalıştırılması,raporların düzenlenmesi,konu ile ilgili yazılı ve görsel bilgi ve belgelerin kurula bilgisayar ortamında görüntülü sunum yapılması, UKOME kararların yazımı, ilgililere tebliği ve benzeri bütün işleri yürütmek Ukome Şube Müdürlüğünün sorumluluğundadır.

UKOME Kurulu düzenli olarak her ayın ikinci Çarşamba günü toplanarak gündemdeki konular görüşerek karara bağlar.2005 yılı içerisinde bu güne kadar yaptığı aylık toplantılarında 505 adet konu görüşülmüş olup Ukome Kararı alınmıştır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki 53 adet Toplu Taşıma Araçları Kooperatifi bulunmakta olup, 2000 toplu taşıma aracı, 300 civarında taşımacılık güzergahı, 3000 civarında servis aracı, 1100 civarında ticari taksi ile ilgili çalışma ruhsat ve yol izin belgesi verilmesi ile ilgili düzenleme,dosyalama ve arşiv işlemleri yürütülmektedir.

Ukome Şube Müdürlüğü bünyesinde Yazı İşleri Birimi, Toplu Taşıma Araçları Ruhsat Birimi , Servis Araçları ruhsat Birimi, Harç tahsilat veznesi , Ruhsat kart basım ünitesi,Fotoğraf,hareketli görüntü çekim ve sunum ünitesi bulunmaktadır.Bu birimlerde çalışan toplam personel sayısı 10 adettir.

TRAFİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Trafik Şube Müdürlüğü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde mahalli ihtiyaç ve şartlara göre trafik düzeni ve güvenliği bakımından yönetmelikte belirtilen konu ve esaslar çerçevesinde görev yapmaktadır. Bu bağlamda kavşak düzenlemeleri, sinyalize kavşaklar, yaya üst geçitleri, trafik levhaları, ışıklı işaretler, yol ve yaya geçiş çizgileri, eğitim tesisleri, belediyemize ait iş makinalarını tescil eder, plakalarını yapar, ağır tonajlı araçların denetimlerini yapmak, kavşakların trafik levhalarının ve uyarı sistemlerinin bakımını yapmak görevlerini yürütür. Trafik Şube Müdürlüğü İdari Büro, Sinyalizasyon Arıza Bakım Takip Kontrol Birimi, Atölye Levha İmalat Birimi ile bu hizmetlerini toplam 46 personel, 1 sepetli araç, 2 kamyonet ve 2 hizmet aracıyla yerine getirir.

KARA ULAŞIM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Kara Ulaşım Şube Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde çalışan Belediyemize ait toplu taşıma araçlarını, özel halk otobüs ve minibüslerini, taksi, dolmuş´ ların çalışmalarını Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Araçları Çalışma Yönetmeliği çerçevesinde düzenler. Bu ilkeler çerçevesinde güvenli, kaliteli, ucuz ve süratli ulaşımı sağlamayı amaçlar. Bu bağlamda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi genelinde hizmet veren 60 adet toplu taşıma araçlarının 30 hatta çalışmasını, hareket saatlerini, kapasitelerini, yeni güzergah ve hat ihtiyaç taleplerini değerlendirir, ihtiyaçlar karşısında toplu taşıma hizmetlerinin yürütülmesini sağlar. Ayrıca garaj amirliği bünyesinde Belediyemize ait araçların harekete hazır halde bulunmaları için 60 adet faal, 21 adet istetme ve 13 adet görev aracının bakım onarımını yapar. Belediyemize ait tüm araçların akaryakıt ihtiyacını karşılar. Kara Ulaşım Şube Müdürlüğü bu bağlamda Evrak Kayıt Bürosu, Ulaşım Koordinatörlüğü, Garaj Amirliği olarak toplam 184 personelle hizmet sunmaktadır.

DENİZ ULAŞIM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Deniz Ulaşım Şube Müdürlüğü, güvenli, hızlı, konforlu ve entegre bir ulaşım için körfez çevresindeki tüm yerleşim birimlerinde ve körfezin devamı olan Yalova ve İstanbul´a deniz ulaşımının sağlanması amacıyla, Karamürsel, Halıdere, Değirmendere, Gölcük, Derince, Hereke iskeleleri arasında M/S Atatürk, M/B İnönü, M/S Akşemsettin ve M/ Ertuğrulgazi Gemileri ile günde 63 adet kalkış yapmak suretiyle hizmet sunmaktadır. Ayrıca M/B Kontrol 8 Deniz Kirliliği ve Çevre Koruma Gemisiyle diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordineli çalışmalar yürütülmektedir. Diğer taraftan da Marina hizmetleri yürütülmektedir.
Deniz Ulaşım Şube Müdürlüğü hizmetlerini İdari İşler, İşletme Amirliği, Operasyon Amirliği, Bakım Onarım Donatım Enspektörlüğü, M/S Ertuğrulgazi gemi Kaptanlığı, M/S Akşemsettin Gemi Kaptanlığı, M/S Atatürk Gemi Kaptanlığı, M/B İnönü Gemi Kaptanlığı ve M/B Kontrol 8 Gemi Kaptanlığı birimlerinde toplam 89 personelle yürütmektedir.

DENETİM VE EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Denetim ve Eğitim Şube Müdürlüğü Kanun, Tüzük, Yönetmelik, Yönerge, Genelge ve Hizmet Tanım ve Emirleri çerçevesinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ölçeğinde toplu taşıma araçlarının ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanununun 7. ve 9. maddelerinde verilen Ulaşım konusundaki diğer görevlerin denetimini yapar. Bu hizmeti sunarken 5216 sayılı Büyükşehir Belediyeleri kanununun 7. ve 9. maddesindeki görevlerle ilgili 5393 sayılı Belediyeler Kanununun 15/ b maddesine dayanılarak hazırlanan yönetmeliklerde tanımlanan süreçler izlenir. Ayrıca bu hizmetler kapsamında müdürlük personelinin ve tüm toplu taşıma araçları personelinin eğitimi görevini de üstlenir. Denetim ve Eğitim Şube Müdürlüğü hizmetlerini Ulaşım Denetim Birimi, Ulaşım Eğitim Birimi, Ulaşım Çözüm Birimlerinde hizmet üreten toplam13 personel ve 2 adet hizmet aracı ile yapmaktadır.

TERMİNALLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Terminaller Şube Müdürlüğü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Terminaller Yönetmeliği çerçevesinde İzmit Şehirlerarası Merkez Terminali, İzmit Merkez Kırsal Terminali, Gölcük Terminali, Karamürsel Terminali ve Kandıra Terminallerinde düzenleme, denetim, yürütme işlevlerini yerine getirir. Tüm terminallerdeki düzen ve işleyişten sorumludur. Ayrıca Kent Mobilyalarından kapalı durak yerlerinin bakımı takibi, açık – kapalı otoparkların ruhsatlandırılması ve kontrolü, parkomatlı park yerlerinin işletilmesi ve kontrolü, ticari araçlarda ilan ve reklam yetki belgelerinin verilmesi işlemleri de Terminaller Şube Müdürlüğünce yürütülür.


Terminaller Şube Müdürlüğü bu hizmetlerini, İzmit Şehirlerarası Terminal Amirliği, Gölcük Terminal Amirliği, Kandıra Terminal Amirliği, Karamürsel Terminal Amirliği, Genel Denetim ve Kapalı Duraklar Takip Birimlerinde çalışan toplam 58 personel, 2 adet Temizlik Aracı, 1 Adet Hidrolik Platform ve 2 Adet Hizmet Aracı ile yapmaktadır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 19298
favori
like
share
keto_41 Tarih: 18.02.2009 22:50
faydali bilgiler...tessekur ederim...