Çocuklarda ihmal edilen geniz eti problemi sinüzit, idrar kaçırma ve okul başarısızlığına kadar pek çok sorunu beraberinde getiriyor.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Pata, geniz eti sorununun 6 aylıktan 10 yaşına kadar çocukları etkileyebileceğini belirtti:

"Geniz eti aslında herkeste varolan bademcikler gibi bir lenf dokusu üyesidir. Vücuda burun ve ağız yoluyla girecek zararlı mikroorganizmalara karşı koruyan sistemlerden birisidir.

Eğer bir çocuk sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, çok sık nezle oluyorsa, bademcikleri sık hastalanıyorsa veya alerjik bir bünyesi varsa geniz etinin büyümesi doğaldır. Geniz eti büyüdüğü zaman hava yolunu tıkar ve çocuk rahat nefes alamaz. Bu durum burun içi fizyolojisini ve mekanizmalarını bozar. "

Pata, geniz eti büyümesinin çocuğu rahatsız etmesi dışında bazı hastalıkları da tetiklediğine dikkat çekti:

"Geniz eti, çocuklarda horlama, ağızdan su gelmesi ve ağzı açık uyumayaneden olur. Horlama aynı büyüklerdeki gibidir. Ancak geniz eti alındığızaman horlama ortadan kalkar. Geniz eti ayrıca kulaklarda işitme kaybınaneden olabilir. Çok dikkatli olunmaz, fark edilmez ve tedavide geç kalınırsa çocuklarda yüz kemiklerinde gelişim bozuklularına yol açar.

Damak kemiği bombeleşir. Burun kemiği çöker. Geri dönüşü olmadığı içinihmal edilmemesi gerekir. Geniz eti büyümüş olan çocuklarda kiloproblemi olur çünkü iştahsızdırlar. Gece boyuca iyi nefes alamadıkları için kaliteli uyku uyuyamazlar ve ertesi gün huzursuz olurlar. Huzursuzlukları okulda başarısızlığa neden olabilir. Bu çocuklarda konuşma problemleri ve idrar kaçırma da olabilir. Eğer 7-8 yaşına kadar tedavi olmamışsa sinüzit riski vardır."

Geniz eti büyümesi tedavisinde ilaç ve ameliyat seçeneklerininuygulandığını belirten Pata, her büyümenin ameliyat gerektirmediğinin altını çizdi.
Pata, geniz etinde bazı mikroorganizmalar barındığını, burada oluşabilecek bir enfeksiyon durumunda dışarıdan ne kadar ilaç verilirse verilsin hastalığın tamamen geçmediğini, ilk aşamada düzelir gibi olup kısa süre sonra tekrarladığını anlattı:

"Bu çocuklar ağız ve burun akıntılarından kurtulamazlar. Çünkü ilaçlarla mikroorganizmaların hepsi temizlenemez. O nedenle ilaç tedavisinin etkili olmadığı durumlarda ameliyatla geniz eti alınır. Burada önemli olan ameliyat kararının ne zaman verileceğidir.

Geniz eti tanısı için en basit 2 yöntem röntgen filmi ve endoskopidir. Eğer enfeksiyon varken röntgen film çekilirse geniz eti daha büyük çıkar ve yanıltır. Önce ilaçla iltihabın temizlenmesi gerekir. Hastalık düzeldikten en az bir hafta sonra tekrar film çekilmelidir. Eğer o zaman geniz eti yine büyük çıkarsa ve çocuğu rahatsız ediyorsa ameliyat kararı verilebilir.

Ameliyat öncesi kulaklar da iyice incelenmeli ve basınç testi yapılmalıdır. Gerekiyorsa ameliyat sırasında kulağa da müdahale edilmelidir. Her büyük geniz eti ameliyatla alınacak diye bir kural yoktur. İyi bir inceleme ile gereksiz ameliyat kararı verilmemiş olur ancak ameliyat gerekliyse de zaman geçirilmemesi gerekir."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 672
favori
like
share
VULKAN Tarih: 07.09.2007 18:46
TesekkürLer
MeMoLi Tarih: 06.09.2007 23:18
:20: way ße TesekkürLer SagıL