Suçlayıcı tavırlar evlilik kurumuna ciddi ölçüde zarar veriyor, uzmanlar eşlere 'birbirinizi yargılamayın' uyarısında bulunuyor.

Evlilkte mutlu olmanın sırlarını açıklayan çiftlere, "Emir cümlesi kullanmayın, yargılayıcı ve suçlayıcı olmayın, rolleri paylaşın, iletişime ve karşılıklı anlayışa önem verin, kıyaslamayın, cinsel hayatınızı renklendirin, eşinizi değil, kendinizi değiştirin" önerilerinde bulunuluyor.

Kültür farkı zarar veriyor
Kültür, anlayış ve davranış farklılıkları da evliliklere zarar veriyor. Çiftlerin çoğunluğunun birbirilerini fazla tanımadan, duygularının etkisiyle yakınlaşıp, her şeyin toz pembe gideceği hayaliyle evlendiğini anlatan Keçe, bununda mutsuz yuvaların kurulmasına yol açtığını ifade ediyor.
Keçe , 'Eşlerinden ayrılmayı düşünen veya anlaşamadıkları için mutsuz olduklarını ifade eden bu çiftlerin başa çıkılmaz olarak gördükleri sorunlar, büyük oranda karakter, kültür, anlayış ve davranış farklılıklarıdır' değerlendirmesini yapıyor.

Eşim çok değişti
Sorun yaşayan çiftler, 'Eşim beni anlamıyor[/swf2][swf3]Eşim çok değişti[/swf2][swf3]Artık beni sevmiyor[/swf2][swf3]Daha fazla dayanma gücüm kalmadı[/swf2][swf3]Evlenmeden önce daha iyiydik' ve 'Ne yapmam lazım bilemiyorum' şeklinde yakınmalarda bulunuyor. Keçe, bu tür yakınmalar için de şunları söylüyor "Bu yakınmaları söyleyen ve evlenene kadar hiçbir problem yaşamadıklarını ifade eden çiftler, evlendikten sonra var olan her anlaşmazlığın ve tartışmanın kaynağını acımasızca evlilik kurumuna bağlama yanlışlığına da düşüyorlar. Belki de 'Evlenmeseydik bunlar başımıza gelmezdi' diye düşünüyorlar. Ancak inatlaşmaları, karşılıklı atışmaları, ego tatminsizliklerini veya karakter farklılıklarının doğurduğu mutsuzluklarını ve söylenemeyen, ön yargılı davranışlar sonucu görülemeyen gerçekleri evlilik kurumunun değil, kişilerin kendilerinin yarattıklarını kabul etmede de zorlanıyorlar. İşte bu nedenlerden dolayı evlilik danışmanlığının amacı, çiftlerin kendi başlarına çözemedikleri her türlü problem ve çatışmaları terapist ile beraber anlamaya çalışmaları ve çözüm yollarını öğrenmeleridir" diyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 431
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 11.09.2007 13:19
paylaşımın için saol sindy
pisipisi Tarih: 10.09.2007 22:18
elinize sağlık