Amerikalı uzman Debbi Donovan dört aylık kızı olan bir annenin sorusunu gündeme getiriyor. Anne dört aylık kızlarının sadece emzirme yöntemiyle yeterince beslendiğini ve büyümesinin çok sağlıklı olduğunu söylüyor. Çocuğun hergün 11-12 saat uyuduğunu belirterek soruyor bebeğime ne zaman katı yiyecekler sunmaya başlamalıyım?

Çocuk doktorları American akademisi bebeklerin 4 ve 6 ay arasında olanlarının katı yiyeceklerle tanışmasını tavsiye ederler. Katı yiyecekler bebeğin artan demir ve protein ihtiyacını karşılamaya yardım ederler. Emzirme bebeklerin besin ihtiyaçlarının % 75"ini karşılayan bir beslenmedir ve ilk yıllarının ikinci yarısında da devam etmelidir.

Altı aylık bir bebek katı yiyeceklere karşı ilgi gösterir. Çocuğunuz desteksiz olarak dik oturur, küçük nesneleri seçer ve sizin tabağınızdakilerle çok ilgilidir. Katı yiyecekleri seçmek için keyfi bir zaman seçmektense bebeğinizin ilgi işaretini gözlemlemek daha önemlidir. Tüm bebeklerin katı yiyeceklere hazır olmaları ve ilgilenmeleri aynı yaşlarda olur. Alerjiye eğilimi olan bebekler katı yiyecekleri 9 aylık olana kadar red ederler.

Katı yiyecekleri bebeğinize yedirirken yavaş hareket edin. İlk önce emzirin, ve sonra bebeğinize yarım çay kaşığı yeni yiyecekten sunun. Muzlar ve tatlı patatesler başlangıç için mükemmeldirler. Bunlar besleyicidirler ve bebekler bunların tadlarından hoşlanır görünürler. Ancak şeker içerdiklerinden bebeğiniz bu yiyeceklere alışacağından bundan sonra her öğünde şekerli gıda isteyebilir ki bu iyi bir şey değildir. Bu nedenle bu tür yiyecekleri ölçülü bir şekilde vermeyi ihmal etmeyin. Yeni katı yiyecekleri verdikten sonra bir hafta bekleyin ki bebeğinizin alerjik bir reaksiyon gösterip göstermediğini gözlemleyebilesiniz. Bu reaksiyonlar kurdeşen, tahriş etme, karın ağrısı ya da herhangi bir enfeksiyon olabilir. Eğer bebeğiniz belli bir yiyeceğe karşı reaksiyon gösteriyorsa onu yemek dietinden çıkarın. Eğer çok şiddetli bir reaksiyon gösteriyorsa doktorunuza bundan bahsedin

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 418
favori
like
share
Sindy Tarih: 10.09.2007 11:19
paylasim icin tesekkurler SU-PERISI