ÇUKUROVA Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Bilimdalı Başkanı Prof.Dr. Bilgin Yüksel, tatil dönüşünde özellikle okul çağındaki çocuklarda uyku ve beslenme bozukluğu görülebileceği uyarısında bulundu.

Prof.Dr. Bilgin Yüksel, çocukların uyku ve beslenme alışkanlıklarının yeniden düzene girme sürecinin ailelere sıkıntı yaratabileceğini, bunun okullar açılmadan alınacak önlemlerle aşılabileceğini söyledi. Tatilde yeni bir ortam ve değişik arkadaşlıklar sonucu alışkanlıkları değişen çocukların okullar açıldığında sabahları erken uyanma, okula gitme ve beslenme alışkanlıklarının yeniden düzene girmesinin zaman alacağını kaydeden Yüksel, “Bu sürecin kolay ve sorunsuz atlatılması onların sağlığı ve başarısı açısından önemli bir etken” dedi. Yüksel, uyum için çocukların okullar açılmadan sabah erken kaldırılıp kahvaltılarını yaptırarak düzenli yaşama dönüşümün sağlanması gerektiğini kaydetti. Okula gidecek çocukların kronik rahatsızlıklara karşı doktor kontrolünden geçirilmesinin yararlı olacağını da vurgulayan Yüksel aileleri şöyle uyardı:

“Çocuklar tatilde, oldukça güzel vakit geçirmiş olabilir. Ama bir çok alışkanlıkları da değişir. Uyku ve beslenme alışkanlıkları, bunların saatleri farklılaşır. Okulların açılmasına az bir süre kaldı. Ailelerin bu konuda dikkatli olması lazım. Değişen dengelerin yeniden ayarlanması gerekiyor. Çocuğun düzenli bir yaşama ayak uydurması sağlanmalıdır. Bu geçiş döneminde çocuklarımızla yakından ilgilenip onları günlük yaşamın akışına uyum sağlamalarına yardımcı olmalıyız. Beslenme ve uyku programları uygulayıp, beslenmelerine, tatil döneminde dağılan çalışma disiplinine yeniden kavuşması sağlanmalıdır.”

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 723
favori
like
share
Pedaliza Tarih: 14.09.2007 14:17
ne güzel iştahı açılıyo çocukların hep tatil olsa
SU-PERISI Tarih: 10.09.2007 17:18
eline saglık nergish hakikaten tatilden sonra beslenme ve uykuda düzen bozuluyor
eskitoprak Tarih: 10.09.2007 17:02
tesekkurler verdigin bilgiler icin
Sindy Tarih: 10.09.2007 10:26
Valla sadece cocuklardami, benimde duzenim bozuldu :5:

paylasim icin tesekkurler Nerqish