Dünya Sağlık Örgütü: Depresyon pek çok kronik rahatsızlıktan daha tehlikeli.

Çağın en yaygın sorunlarından depresyon, hala dünyanın önemli bir bölümünde ciddi bir hastalık olarak algılanmıyor, dolayısıyla gerektiği gibi tedavi edilemiyor.

Oysa Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) 245 bin kişiyi kapsayan araştırması, depresyonun astım, şeker ya da romatizma gibi kronik rahatsızlıklardan daha tehlikeli olabileceğini gösteriyor.

Araştırmada, pek çok etkeni dikkate alan uzmanlar, insan sağlığı üzerindeki en kötü etkiyi yaratanın depresyon olduğu sonucuna vardı.

Uzmanlar, depresyonun çeşitli kronik hastalıklardan biriyle birlikte görüldüğü durumlardaysa tehlikenin çok daha büyüdüğünü belirtiyor.

Üstelik depresyon sadece fiziksel sağlığı değil, çevreyle ilişkileri, işteki başarıyı ve beraberinde kişinin mali durumunu da tehlikeye atıyor.

Uzmanlar, depresyonun da tıpkı diğer kronik rahatsızlıklar gibi ciddiye alınması ve hassasiyetle tedavi edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 428
favori
like
share
Nerqish Tarih: 10.09.2007 17:42
Gercekten cok onemli bir konu kisi depresyondaysa zaten kendine ve cevresine yararli olamaz madden ve manen cokus paylasim icin tesekkurler Allah korusun..