Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç oğlundan ortancası olan Uygur,
eğitimini Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde tamamladı.
İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe'de okudu ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başladı.
Sarıyer, Çanakkale ve Manisa'da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi'nin Heykel Bölümü'ne girdi ama mezun olamadı.
Tiyatroya profesyonel olarak 1949 yılında "Nejat Uygur Tiyatrosu" ile adım attı. Nejat Uygur, düşündüğü ilk mesleğin tiyatro olmadığını belirtti:

"Benim düşündüğüm ilk meslek pilotluktu. Çocukluğumda pilot olacağımı düşünürdüm. Hatta hiç unutmam Manisa'da olduğumuz yıllarda, yatak çarşaflarını alıp yüksek bir yerden aşağı atlamayı planlamıştım. Tecrübe pilotu olarak önce ağabeyim atladı ve ayağını kırdı.
Ağabeyim Zeki Ayhan Uygur, Amerika'da ünlü bir beyin cerrahı şimdi. Onunla gurur duyuyorum. Ağabeyim burada deniz albayıydı, ordudan ayrıldı sonra." [1]

Gençlik yıllarında Amerika'ya ulaşmak isteğiyle gemici oldu:

"Benim gençliğimde herkeste Amerika'ya gitmek gibi çok yoğun bir istek vardı. Bu yüzden liman cüzdanı çıkarttım ve gemici oldum.
Hiç unutmam, bir Panama şilebinde çalıştım. Gemide kimsenin canı sıkılmazdı.
Onlara fıkralar anlatır, taklitler yapardım. Herkes çok gülerdi.
Sonra askere gittim, orada da arkadaşlarımı çok güldürürdüm.
Giderek insanların yüzünü güldürmek bende tutku oldu.
Sonra da tiyatro başladı zaten."

1943 yılında Sarıyer Halkevi'nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi arttı. Atletizm ve su topu yanısıra iyi bir at binicisidir.[3] 1952 yılında Nejla Uygur ile hayatını birleştirdi.
13 yıl süren Anadolu turneleri sürecinde sırasıyla Süheyl, Süha, Ahmet, Kemal ve Behzat adlı beş erkek çocukları dünyaya geldi. Süheyl ve Behzat babalarının deyimiyle "armut ağacının dibine düştüler" ve tiyatrocu oldular.

1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2008
favori
like
share
tekkursun68 Tarih: 08.05.2008 14:30
[quote]EN ZOR OYUNU BU!

Her zaman baskın olan babalarının bir anda çocuklaştığını görmek, Uygurlar için hiç de kolay olmamış. Şimdi Behzat ve Süheyl Uygur, en zor oyunlarını babalarına karşı oynuyor. Babaları her gün onların karşısına başka bir zaman diliminde çıkıyor. Bazen 10 yıl öncesine, bazen de 20 yıl öncesine dönüyor. Onlar da hemen durumu kavrayıp, doğaçlama yapıyor. 'Nejat Uygur artık hasta halinin görülmesini istemez' diye düşündükleri için bu konuda aylardır konuşmak istemiyorlar. Bir aile için en zor durumlardan birini yaşıyorlar. Babalarının yaşarken artık eskisi kadar doğru karar veremediğini bilmek, hiç de kolay olmamış onlar için.[/quote]

:79:

allah acil sifalar versin :79:
NaZ Tarih: 07.05.2008 23:03
ALLAH acil sifalar versin
TMOLOS Tarih: 07.05.2008 22:37
ismail dümbüllü ekolünden günümüze kalan bir kaç tiyatrocudan biri.Allah sağlığına kavuştursun.
Grace Tarih: 07.05.2008 17:40
bir zamanlar video vardı işte o zamanlar çok seyretmişimdir videolarını çokta gülerdim büyük bir sanatçıdır ne diyelim Allah şifasını versin:6:
FreddyKrueger Tarih: 11.09.2007 12:47
Nejat Uygur'un sağlık durumunda son durum...

Geçirdiği kısmi felç nedeniyle Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesinde tedavi altında bulunan tiyatro sanatçısı Nejat Uygur’un genel durumunun iyi ve vital bulgularının stabil olduğu, nörolojik durumunda ise değişiklik bulunmadığı bildirildi.
Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Teoman Benli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün sabah beyninin sağ tarafındaki tıkanıklığa bağlı olarak kısmi felç geçiren Uygur’un hastanenin nöroloji servisindeki tedavisinin sürdüğünü bildirdi.
Sanatçının genel durumunun iyi ve vital bulgularının stabil olduğunu, nörolojik durumunda ise değişiklik bulunmadığını kaydeden Benli, "Hastamızın şu anda hayati tehlikesi yok gibi gözüküyor. Ancak bir kaç gün daha gözetim altında kalacak. Şuuru açık, konuşuyor" dedi.
Uygur’un rahatsızlanmasının üzerinden henüz 24 saat geçtiği için kesin bir şey söylemenin yanlış olacağını ifade eden Benli, "Hastamızın durumunun tam belli olması için 48 saat geçmesi lazım" diye konuştu.


11 Eylül 2007 / Salı - 10:10