Collateral

12 yıldan beri taksi sürücülüğü yapan Max´in sıradan,monoton , tekdüze bir günlük yaşamı vardır. Her günü bir öncekinin üç aşağı beş yukarı benzeridir. Arabasının arka koltuğunda oturan müşterileri her an değişir. Dikiz aynasından öylesine baktığı bu yüzleri daha taksiden indikleri anda unutur gider.

Bir gece arabasına Vincent adlı bir kiralık katilin binmesiyle 10 saat sürecek bir ölüm kalım maratonunun startı verilir. Bölgedeki uyuşturucu trafiğini yöneten kartelin adamları, federal büyük jüri tarafından sorguya alınmak üzere olduklarını öğrenmişlerdir. Bu yüzden kendilerini cezaevine attıracak tanıkların belirlenip öldürülmesi için büyük bir operasyon başlatırlar. Oyunun son perdesi bu gece oynanacak, kiralık katil Vincent´ın Los Angeles´a gelmesiyle birlikte beş tanık teker teker öldürülecektir.

Tanıkları öldürme operasyonunu başlatan kiralık katil Vincent, ilk iş olarak Max´i taksisiyle beraber rehin alır. Tek suçu yanlış zamanda yanlış yerde bulunmak olan Max, o andan itibaren bu ölüm operasyonunun her an harcanabilecek parçası haline gelir. Vincent hedefteki kurbanlarına ulaşmak için taksisini belirli yönlere sürmesini ister. Onları durdurabilmek için Los Angeles Polis Departmanı ile FBI ajanlarının yoğun takibi sürerken Max ile Vincent´in kaderleri birbirlerine bağlanacaktır.

Yapım Yılı: 2003
Süre: 120 dk
Gösterim Tarihi: 2004-10-15

Oyuncular
Tom Cruise
-- Vincent
Jamie Fox
-- Max
Troy Blendell
-- Morg Görevlisi
Barry Shabaka Henley
-- Daniel
Jada Pinket Smith
-- Annie
Kyu Lee
-- Patron
Chriss Anglin
-- SWAT
Javier Bardem

Dennis Farina

Irma P. Hall

Yönetmen
Michael Mann

Senarist
Frank Darabont
Michael Mann
Stuart Beattie

Yapımcı
Michael Mann
Walter Parkes
Julie Richardson

Müzik
Paul Oakenfold
Hans Zimmer

Görüntü Yönetmeni
Dion Beebe

Kurgu
Jim Miller
Paul Rubell
Kristina Trirogoff

Yapım Tasarım
David Wasco

Sanat Yönetmeni
Daniel T. Dorrance

Executive Producer
Frank Darabont
Chuck Russel

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 347
favori
like
share
Poseidon Tarih: 27.09.2004 17:53
syrettim güzel bir film ilk kez tom cruıse kötü karakter rolünde oynuyooo