Araştırmalar, doğru diyet yapılabilmesi için kişilerin önce genetik tipinin belirlenmesi gerektiğini gösteriyor.

Tasarrufçular
Enerjilerini çok tasarruflu kullanırlar. Hatta enerji harcamakta cimri bile sayılırlar. Metabolizmalarında ortalamanın altında enerji sarfiyatı olduğu için şişmanlığa eğilimli olurlar. Bu nedenle az kaloriyle yetinmeli, yaşları ilerledikçe beslenme alışkanlıklarına daha fazla dikkat etmelidirler.

Savurganlar
Bu tipler enerji sarfiyatı konusunda çok savurgandırlar. Dinlenme anında bile çok fazla enerji harcadıklarından hayati faaliyetlerini devam ettirebilmek için diğerlerinden daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Erkeklerde bu miktar yüzde 10 ile yüzde 25 oranında daha fazladır.

Sakinler
İç huzura sahip oldukları için kilo alırlar. Saatlerce sakinliklerini bozmadan oturabilirler. Bu nedenle metabolizmaları da oldukça ağır işler. Yapılan bir araştırmaya göre, günde fazladan 1000 kalori alan normal kilodaki ‘sakin’ bir kadın, altı ayın sonunda sekiz kilo alırken, aynı miktarda fazla kalori alan sinirli bir yapıya sahip başka bir kadın sadece bir kilo alır.

Hiperaktifler
Günde ekstradan 300 ile 800 kaloriye ihtiyaç duyarlar. Uyku sırasında bile kalp atışlarından kas çalışmasına kadar her şeyi kontrol eden sempatik sinir sistemleri çok fazla çalışır. Sandalye üzerinde farkında olmadan bacaklarını sallayıp, telefonla konuşurken orasını burasını çekiştiren tiplerdir.

Soğukkanlılar
Aldıkları enerjinin çok küçük bir bölümünü ısıya çevirirler. Bu yüzden genel olarak kilo almaya eğilimlidirler. Enerjinin ısıya dönüştürülmesi gıdanın türüyle ilgilidir. Örneğin, et gibi yüksek proteinli besinler ısı üretimini arttırır.

Atılganlar
Bu tiplerin içlerinde adeta bir ateş topu saklı gibidir. Vücutları ısı üretimi için çok fazla enerji harcar. Ne kadar kaslı bir yapıya sahip olurlarsa ısı tüketimleri de o kadar fazla olacaktır.

Yağ Yakıcılar
Vücutları kolay yağ yaktığı için diyetlerden iyi sonuç alırlar. Özellikle yağsız öğünlerden oluşan bir beslenme tarzı onlar için idealdir. Bu tiplerin en iyi oksijen alıp karbondioksit soluyan bir makine şeklinde tarif edebilirsiniz. Alınan besinleri vücutta yağ olarak depolarken dörtte birini harcarlar.

Tatlı Tutkunları
Tatlı, pasta ve şekerlemelere karşı çocukluğundan bu yana zaafı olanlar karbonhidrat yanında vücutlarına çok fazla yağ depolar. Ama bu grup kendi içinde ikiye ayrılır. Tatlı ile birlikte salgılanan seratonin hormonuna bağımlı olanların tatlıdan vazgeçmesi güç olur. Ama uzmanlar böyle bir bağımlılığı olanların beş yıl içinde en sevdikleri yiyeceklerden telkinle vazgeçebildiklerini söylüyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 412
favori
like
share
Sindy Tarih: 12.09.2007 13:06
galiba savurganlar ve yag yakicilar grubuna dahilim

tesekkurler SU-PERISI