Bugün yazarı Mehmet Paksu'nun köşesinden aktardığı bilgiler...
Öpmek orucu bozar mı?

Bugünden itibaren kısmetse, başta Ramazan ve oruç olmak üzere dini konularla ilgili sorularınızı cevaplayacağız.

Böylece Ramazan ayını hep beraber geçireceğiz, bu ayın feyzini birlikte yaşayacağız, bereketini birlikte yakalayacağız.

* * *

“Hocam, Ramazan'da oruçlu iken insan hanımını öpse orucu bozulur mu?” Bu sorunun cevabını Peygamberimizden öğreniyoruz.

Ebu Hüreyre'nin anlattığına göre, bir adam, geldi, Peygamberimize, oruçlunun hanımına cinsel ilişki dışında yaklaşmasını sordu. Peygamberimiz ona müsaade etti. Ardından bir başkası geldi, o da aynı şeyi sordu. Fakat ona izin vermedi.

Peygamberimizin müsaade ettiği kişi yaşlı birisiydi, izin vermediği de genç bir insandı. (Ebu Dâvud, Savm:35.) Böyle bir halde yaşlı bir insan nefsine hâkim olabilirken, genç birisinin nefsine söz geçirmesi oldukça zordur, daha ileri giderek orucunu sakatlayabilir. Bunun için Peygamberimiz gençlere izin vermemiştir. Aynı konuda Hz. Âişe annemiz de diyor ki: “Resulullah (a.s.m.) oruçlu olduğu halde hanımlarından birini öperdi.” Hz. Âişe bunu söyleyince gülerdi. (Ebu Dâvud, Savm:33) Yine konuyla alakalı benzer bir olayı Hz. Cabir anlatıyor: Hz. Ömer bir gün telâşla geldi: “Ey Allah'ın Resulü!” dedi, “Bugün ben büyük bir hata işledim, oruçlu iken hanımımı öptüm!”

Peygamberimiz de şöyle cevapladı: “Sen oruçlu iken mazmaza yapmaz mısın (abdest alırken ağzına su vermez misin? Bu orucunu bozar mı?)” Hz. Ömer, “Bunda bir sakınca yoktur” dedim, Peygamberimiz buyurdular ki: “Öyleyse niye (öpmekle telaşa ediyorsun?)” (Ebu Dâvud, Savm:33.) Hadislerden anlaşılan manaya göre, bir kişi hanımını veya bir kadın kocasını oruçlu iken öpecek olsa, erkekten meni, kadından da bir yaşlık belirse, oruçları bozulmuş olur. Bundan dolayı da Ramazan'dan sonra oruçlarını kaza etmeleri gerekir.

Kadın bu öpme sonunda bir yaşlık değil de, bir lezzet duyacak olsa orucu bozulmaz. Okşamak, el tutuşmak, boyuna sarılmak da öpme gibi değerlendiriliyor.


Bugün

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 14919
favori
like
share
ZELAL Tarih: 31.08.2010 12:56
Öpüşmek Orucu Bozar mı? - Orucu Bozan Şeyler


Öpmek, Öpüşmek Orucu Bozar mı?Öpmek, Öpüşmek orucu bozar mı?

“Ramazan´da oruçlu iken insan hanımını öpse orucu bozulur mu?” Bu sorunun cevabını Peygamberimizden öğreniyoruz.

Ebu Hüreyre´nin anlattığına göre, bir adam, geldi, Peygamberimize, oruçlunun hanımına cinsel ilişki dışında yaklaşmasını sordu. Peygamberimiz ona müsaade etti. Ardından bir başkası geldi, o da aynı şeyi sordu. Fakat ona izin vermedi.
Peygamberimizin müsaade ettiği kişi yaşlı birisiydi, izin vermediği de genç bir insandı. (Ebu Dâvud, Savm:35.)

Böyle bir halde yaşlı bir insan nefsine hâkim olabilirken, genç birisinin nefsine söz geçirmesi oldukça zordur, daha ileri giderek orucunu sakatlayabilir. Bunun için Peygamberimiz gençlere izin vermemiştir.Aynı konuda Hz. Âişe annemiz de diyor ki:

“Resulullah (a.s.m.) oruçlu olduğu halde hanımlarından birini öperdi.” Hz. Âişe bunu söyleyince gülerdi. (Ebu Dâvud, Savm:33)

Yine konuyla alakalı benzer bir olayı Hz. Cabir anlatıyor:

Hz. Ömer bir gün telâşla geldi: “Ey Allah´ın Resulü!” dedi, “Bugün ben büyük bir hata işledim, oruçlu iken hanımımı öptüm!”

Peygamberimiz de şöyle cevapladı: “Sen oruçlu iken mazmaza yapmaz mısın (abdest alırken ağzına su vermez misin? Bu orucunu bozar mı?)” Hz. Ömer, “Bunda bir sakınca yoktur” dedim, Peygamberimiz buyurdular ki: “Öyleyse niye (öpmekle telaşa ediyorsun?)” (Ebu Dâvud, Savm:33.)

Hadislerden anlaşılan manaya göre, bir kişi hanımını veya bir kadın kocasını oruçlu iken öpecek olsa, erkekten meni, kadından da bir yaşlık belirse, oruçları bozulmuş olur. Bundan dolayı da Ramazan´dan sonra oruçlarını kaza etmeleri gerekir.

Kadın bu öpme sonunda bir yaşlık değil de, bir lezzet duyacak olsa orucu bozulmaz. Okşamak, el tutuşmak, boyuna sarılmak da öpme gibi değerlendiriliyor.

Haber7
vkyilmaz Tarih: 28.08.2009 11:29
paylaşımınız için teşekkürler..
sevgiperisi-_- Tarih: 28.08.2009 11:23
öpüşme sex bunlar orucu bozar bence
FreddyKrueger Tarih: 27.08.2009 00:40
[COLOR="#c0ccf4"]KonuLar BirLe$tiriLdi...
HaKan_TK Tarih: 26.08.2009 22:51
ne güzelde dile getirmişler emeğinize sağlık
M.Kutsi Çil Tarih: 07.12.2008 07:15
Orucu bozar mı bozmaz mı diye şüpheye düşeceğinize,rahat durun kardeşim.Akşamları ne yapıyorsanız yapın,Allah Allah,hayret yani.
SheqiLBeLa Tarih: 17.09.2008 20:34
sinay501 Tarih: 17.09.2008 20:25
ewet katılıyorum
webprof. Tarih: 06.10.2007 13:06
Bilgiler için Allah razı olsun