Bir eczane tarafından ithal edilerek Türkiye'de satışa sunulan ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından orucu bozmadığına dair onay verildiği iddia edilen "migren bandı" satışa sunuldu.

Migren bandını satışa sunan Artrium Eczanesi yetkilileri, bandın migren haricinde diğer ağrılar için de kullanılabileceğini söyledi.

Oruç bozmadığı iddia edilen migren bandı Ataköy Atrium Eczanesi'nde tanıtıldı. Migren bandına oruç bozmadığına dair Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından onay verildiğini iddia eden Eczacı Betinur Ateş, ağrı giderici bandı eczane çalışanı üzerinde deneyerek özelliklerini anlattı.

Paketin ağzını açarak bandı çıkaran Ateş, üzerinde jel ve mentol özelliği taşıyan bandı eczane çalışanın alnına yapıştırdı. Migren bandının baş ağrısı ve vücuttaki bütün ağrıları giderdiğini söyleyen Ateş, "Bu migren bandı baş ağrısında ilaçsız bir çözüm sağlıyor. İnce jel yapısı sayesinde kolayca uygulayabiliyoruz. Ağrıyan bölgemize yapıştırdığımız zaman serinlik hissi ve mentol rahatlığı ile baş ağrınızın geçmesini sağlıyor."şeklinde konuştu. Ürünün hiçbir yan etkisi olmadığına dikkat çeken Ateş, "Özellikle Ramazan ayında oruç tutarken baş ağrısı ile sık sık karşılaşabiliyoruz. Orucumuzu bozmadan bunu kullanabiliyoruz."dedi.

Ateş, migren bandının orucu bozmama nedenini ise şöyle açıkladı: " Cilt üzerindeki ince kılcal damarlar ve gözeneklerden bu tip jel ürünlerinin emilimi oldukça yavaşlıyor. Dolayısı ile kana karışmadığı için orucu bozma ihtimali yok." Basın toplantısında verilen bilgi notunda, Din İşleri Yüksek Kurulu'nun Diyanet İşleri Başkan Vekili Prof. Dr. Saim Yeprem'in başkanlığında toplarak aldığı karar da yer aldı. Kararda: "Deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla vücüda sürülen yağ, merhem vb şeyler emilerek kana karışmaktadır. Ancak cildin bu emişi çok az ve yavaş olmaktadır. Diğer taraftan bu yeme içme anlamına da gelmemektedir. Bu itibarla deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 505
favori
like
share