İsviçreli bilim adamları, milyonlarca AIDS hastasının derdine "derman" olabilecek bir yöntem buldu. Buldukları yeni yöntemle AIDS virüsünün kendini yok etmesini sağladılar.

Bilim adamları, AIDS virüsünün kendini yok etmesini sağlayan bir enzim geliştirdi. Enzimin ilaç olarak piyasaya çıkması için biraz zaman gerekiyor

İlk laboratuvar deneyimlerinden başarılı sonuçlar aldıklarını bildiren Zürih Üniversitesi araştırmacıları, AIDS virüslerinin, bağışıklık sistemindeki hücrelerin genetik yapısına sızmasıyla, ilaçların etkisinden kurtulduğunu gözlemlediler.
Prof. Dr. Karin Mölling, insan vücudundaki genetik yapının gereksiz gördüğü RNA'yı yok eden "H" adlı enzimi keşfetti.

Uzun yaşam sağlıyor

Prof. Mölling, yapısı değiştirilmiş DNA'ları, doğal DNA'larla birlikte gereksiz ve zararlı olarak algılayan H enzimiyle, HI virüslerinin sağlıklı hücrelerin DNA'sına sızmasını engelledi. Böylece, AIDS virüslerinin de vücutta çoğalmasını engelledi.
Laboratuvar testlerini, kobay farelerde de başarıyla uygulayan Prof. Dr. Mölling, elde ettikleri bulguların AIDS'e karşı etkili bir ilaç olarak piyasaya çıkmasına kadar uzun bir süre gerektiğini açıkladı.

Farelerde yapılan testlerde özellikle AIDS enfeksiyonun ilk günlerinde yapılan enzimli müdahalelerde deneklerin daha uzun yaşadığını saptayan araştırmacılar, yeni tedavi yönteminin özellikle, korumasız cinsel ilişki, enfeksiyonlu enjeksiyon veya annenin doğumla bebeğine AIDS bulaştırması vakalarında uygulanmasını umuyorlar.Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 401
favori
like
share
Nerqish Tarih: 16.09.2007 19:12
[COLOR="SlateGray"]sevindirici bir haber paylasim icin tesekkurler
CA-CHALLENGE Tarih: 15.09.2007 21:26
paylaşım için sağol.