Hitit gitari, Gitar tipi enstrümanlar içerisinde en eski olarak bilinenidir. Gitar çalan insan oymali kaya, Anadolu medeniyetleri müzesindedir. Yaklasik 3300 yil (m.ö. 1400) öncesine ait olan bu kaya, Alacahöyük civarindaki kazilarda çikmistir. Dikkat edildiginde gitarin sapindaki perdeler oldugu gibi fark edilir.gitarin sekli bugünkü klasik gitarin formuna oldukça benzemektedir. Ayni zamanlarda Misir’da da uzun sapli Lut'lar vardi. Tarihi bilgileri karsilastirdigimizda; o çaglarda Hitit'ler ile Misir'lilarin siki iliskiler içerisinde oldugunu görürüz.

Arkeolojik bilgiler isiginda incelemeler sürdürüldügünde M.Ö. 400 yillarinda Akdeniz kiyilarinda Akdeniz kiyilarinda gitara benzeyen enstrümanlara rastlanir. Grekler ve Romalilarda da çok miktarda görülen bu enstrümanlar bugünkü gitar teknigine benzer sekillerde çaliniyordu. M.S. 1500 yillarinda ''Vihuela'' denilen bir enstrüman Iber Yarimada’sinda olusmustur. Birçok degisik tipleri olmasina ragmen en yaygin olani alti çift telli olanidir. Çift olan teller unison yada oktavlara akord edilirdi. Bu çagda polifonik müzik önem kazanmis , birçok müzisyen Kontrpuantal müzik yazmistir. Barak Çag’in basladigi zamanlarda Italya’da olusan Italyan Gitar tipi bugün kullanilan gitarlara çok daha fazla benziyordu. Delik bugünün gitarinki gibi olup; tamamen açikti. Perdeler delige kadar uzaniyordu. Genellikle bes çift tel kullanilirdi. Bu gitarlarin , bir tek; bes çift telli olanlarida vardi.

Bu gün kullanilan Modern Gitar’i ilk yapan kisi Ispanya’nin Almeria Bölgesinden Antonio Torres Jurado'dur. Torres bu tipteki ilk gitarini 1863 yilinda yapmis ve modern gitarin gelismesinde en önemli adimi atmistir. Gelistirdigi 650 mm tel uzunlugu o kadar önemli bir karar idi ki; daha sonra bu tel boyu standart uzunluk olarak kullanildi.

Modern gitar bir ''8'' sekline benzetebiliriz. Gövde ile saptaki köprü arasi tel uzunlugunun yarisi olup, bir oktavdir. 12 perde vardir. gitarin gövdesinin ön tarafindaki ''ses tablasi'' da denilen ahsap kisim çam agacindan yapilir. Çam cinslerinden Sedir yada Ladin olabilir. Gövdenin yan ve arka kisimlari gül agacindan yapilir. Sapinin ön kismi çok sert bir agaç olan Abonaz'dan; arka kismi ise Maun agacindan yapilir. Klasik gitarda diger bir çok enstrümanlardan farkli olarak ses direk olarak parmak uçlarinin teller ile irtibatindan elde edilir.Yaklasik üçbuçuk oktavdir. Kontrpuantal pasajlar tam armoni ve alti notaya kadar varan akorlar elde etmeye uygundur.

Çagimizda gitarla ilgili arastirmalar süratle çogalmakta ve birçok ünlü gitar yapimcilari çok güzel enstrümanlar üretmektedir. 640 mm. ile 664 mm. tel boylari arasinda degisen gitar tipleri çok degisik ve ilginç sonuçlar vermektedir. Zorlukla elde edilen bu tip çok güzel gitarlarin bakimi ayri bir özen ister. Gitar ani ve büyük sicaklik farklarindan korunmalidir. Havadaki nem oranina göre dikkat edilmedigi takdirde çatlaklar yada birlesim yerlerinden açilmalar olusabilir. Kuru bir iklim çatlak olusmasina, tellerin yükselmesine ( tellerin saptan uzaklasmasina ) neden olabilir. Bu gibi durumlarda nemlendirici kullanilmalidir. Gitar için ideal olan nem orani %55-%75' dir.....

Bazi kaynaklarda ise gitarin Tarihçesi söyle anlatilmaktadir.

Gitari andiran bir enstrümanin 1500' den önce,Rönesans sirasinda Avrupanin Akdeniz bölgesinde var oldugu bilinmektedir. 3. 14 yüzyildan kalma betimlemeler kus tüyü bir pena ile çalinan "8" seklinde bir enstrümanin varligini gösterir. Yine bu döneme ait bazi kaynaklar guittara latina adli bir Latin gitarindan bahseder. Gitar için müzik içeren ilk kitaplarin tarihi 16. yüzyila kadar uzanir. Bu kitaplarda her üç veya dört teli de "ünison" (ayni sese) bir biçimde akort edilen çiftlerden olusmak üzere, dört telli bir gitardan söz edilir. En alt tel bazen bir oktavlik bir aralikla akort edilirken, en üst tel çogunlukla tektir. 16. yüzyilda bes telli gitarlar da ortaya çikmistir. Ilk gitarlarda sap kafasi düz bir sekilde yerlestirilmisti ve akort burgulari "friction pegs" arkadan ayarlaniyordu. Bu tip gitarin klavyesi enstrümanin gögsü ile ayni seviyedeydi ve sekizle on arasinda bagirsak ile baglanarak yapilmis perdeleri "fret" vardi. Gövdesi bugünün standartlarina göre daha küçük ve daha az kivrimliydi. Sirti bombeli veya düzdü ve ses deligi "soundhole" dekoratif bir parsömen veya agaç islemeyle kaplanmisti. Bu tip gitarin kirilgan yapida olmasi, degisen modalar, farklilasan akortlama sekilleri ve metal tellerin kullanimi pek çok enstrümanin yok olmasina veya degisime neden olmustur.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3708
favori
like
share
kkop Tarih: 02.06.2010 20:57
Gitar Türleri


Akustik Gitar

Görünüş itibariyle klasik gitarı andıran akustik gitarın gövdesi klasik gitardan biraz daha şişman ve basıktır. Daha dar bir sapa ve çelikten yapılmış tellere sahip olması klasik gitarla arasındaki en büyük farktır. Tellerin çelikten olması akustik gitarın klasik gitardan daha basınçlı gergin bir sapa sahip olmasının nedenidir. Bundan dolayı akustik gitar biraz daha sağlam kasaya sahiptir klasik gitardan ağırdır ve tuşe yapısı daha farklıdır.


Elektro Gitar

Katı ve oyulmamış gövdeye sahip olan elektro gitarda tellerden gelen ses manyetikler tarafından elektrik sinyallerine dönüştürülüp yükselticiye yollanır. Genellikle pena ile çalınır. Manyetiklerin titreşimi algılayabilmesi için çelik tel kullanılır.

Elektrogitar çok basit bir tanımla tellerin titreşimini gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde elektriğe çeviren ve böylece amfiye bağlandığında yüksek miktarda ses alınabilen gitardır. Diğer gitarlar gibi elektrogitarlar da sap, gövde ve bas olmak üzere üç ana bölümden oluşur. Bu arada bazı elektrogitarlarda bas bulunmayabilmektedir. Gitarda gövde, manyetikleri, sesin tonu ve seviyesini ayarlayan kontrol devrelerini içeren ve tellerin bir ucunun bağlandığı bölümdür. Teller, köprü ad verilen metal bir donanm üstünden geçenek ya gövdeye doğrudan ya da köprünün kendisine bağlanmaktadır. Tellerin hemen altında, köprüyle sap arasında yer alan, tellerin mekanik titreşimini elektriğe çeviren manyetikler, gövdenin içine yerleştirilen elektronik sesi -ton kontrol devresine bağlıdır. Bu devre, manyetiklerden gelen sinyalin, amplifikatöre gitmeden önce tonunda ve ses seviyesinde değişiklik yapmak için kullanılır. Ayrıca yine gövdedeki manyetik seçici anahtar, sesin rengini deştirmek için istenilen manyetik veya manyetiklerin seçilmesini sağlar. Gövdenin sapla birleştiği yerin alt taraf, sapın gövde içindeki perdelerine kolay ulaşılması için, içeri doğru oyuk olarak yapılabilir (Single Cutaway). Bazı gitarlarda bu oyuk hem altta hem de üstte olabilmektedir (Double cutaway). Gövdenin sekli, gitar oturarak veya ayakta çalınırken en iyi dengeyi sağlayacak şekilde tasarlanır. Daha çok rock müzikte kullanılır, çoğu rockçı elektro gitar kullanır.


Bas Gitar

Çalışma prensibi elektro gitara benzer. Fakat sesi normal gitarlardan 1 oktav kalındır. Portede bas gitar için Fa anahtarı kullanılır. Değişik çeşitlerde bas gitarlarda bulunmaktadır: 12 telli, 6 telli, 5 telli, perdesiz, kafasız.


7 Telli Gitar


Klasik 6 telli gitarlardan pek bir farkı yoktur.Ancak tek nihai fark en üstte bulunan E (mi) telinden sonra B (si) telinin konulmasıdır. Bu sayede gitarda boş tel dizilimi aşağıdan yukarıya E(ince mi) B (Si) G (Sol) D (Re) A (La) E (Kalın Mi) ve "kalın" B (Si) dir.


Tarihçesi

Yunan asıllı bir Çerkez olan gitar Luthier'i Yiannis Jurez Barilmeç ( Barilmeç gitar fabrikasının kurucusu) 1982 yılında 7 telli ilk gitarı piyasaya sürmüştür. Telif hakkını kısa bir süre geçmeden dünyaca ünlü gitarları üreten Ibanez firması almıştır ve şu an hala çoğu müzisyenin ilk tercihi olan ibanez RX 24 ve LB 99 modellerini üretmiştir.Yiannis J. Barilmeç 1985 yılında 8 telli ve 1986 yılında 9 telli gitarları da piyasa sürmüştür. Çalınış zorluğu nedeniyle fazla rağbet görmemiştir.Fakat dünya virtiözlerinden örnek vermek gerekirse, Guthrie govan, Robben Ford, Junior Jay Burfy, Joe satriani de dahil olmak üzere birçok ünlü müzisyenin vazgeçilmez ekipmanı haline gelmiştir. 8 ve 9 telli gitar modellerinde ünlü müzisyenlerin kullandığı modeller arasında Barilmeç JJ ,Barilmeç Strat ve Barilmeç Lespal önde gelir.
Pedaliza Tarih: 27.04.2009 08:52
Gitar Nedir Ve Gitarın Tarihi
Gitarı andıran bir enstrumanın 1500' den önce,Rönesans sırasında Avrupanın Akdeniz bölgesinde var olduğu bilinmektedir. 13. 14 yüzyıldan kalma betimlemeler
kuş tüyü bir pena ile çalınan "8" şeklinde bir enstrümanın varlığını gösterir. Yine bu döneme ait bazı kaynaklar guittara latina adlı bir latin gitarından bahseder. Gitar için müzik içeren ilk kitapların tarihi 16. yüzyıla kadar uzanır. Bu kitaplarda her üç veya dört teli de "ünison" (aynı sese) bir biçimde akort edilen çiftlerden oluşmak üzere, dört telli bir Gitardan söz edilir.

En alt tel bazen bir oktavlıkbir aralıkla akort edilirken, en üst tel çoğunlukla tektir 16. yüzyılda beş telli Gitarlar da ortaya çıkmıştır İlk gitarlarda sap kafası düz bir şekilde yerleştirilmişti ve akort burguları "friction pegs" arkadan ayarlanıyordu. Bu tip Gitarın klavyesi enstrümanın göğsü ile aynı seviyedeydi ve sekizle on arasında bağırsak ile bağlanarak yapılmış perdeleri "fret" vardı Gövdesi bugünün standartlarına göre daha küçük ve daha az kıvrımlıydı. Sırtı bombeli veya düzdü ve ses deliği "soundhole" dekoratif bir parşömen veya Ağaç işlemeyle kaplanmıştı. Bu tip gitarın kırılgan yapıda olması, değişen modalar, farklılaşan akortlama şekilleri ve metal tellerin kullanımı pek çok enstrümanın yok olmasına veya değişime neden olmuştur.

Klasik Ve Akustik GitarlarKlasik ile akustik gitar arasindaki temel fark tellerindedir. Klasik Gitarda ince teller naylon (misina) dan yapilmistir. Kalin teller ise sargilidir. pek üzerine çelik sarimlidirlar Akustik gitarda ise teller tamamen çelikten yapilmistir Tel takiminin incelegine kalinligina göre bazen degisse de genel olarak kalin 4 tel çelik üzerine çelik sarml, ince 2 tel ise sarimsiz çeliktir
Teknik olarak klasik gitarlar parmaklarla, daha dogrusu trnaklarla akustik gitarlar ise pena ile çalinirlar Ancak bu bir kural degildir Bazi gitaristler klasik gitari penayla, akustik gitari parmakla çalarlar. Her iki gitarin da klavye düzenleri ayndr yani notalar ayn sekilde dizilmislerdir.

Klasik ve akustik gitarlar tarz olarak da oldukça farkldrlar. Genelde klasik Gitarla klasik gitar için yazlms parçalar çalnr Klasik gitarin kullanildigi diger tarz ise flamenko'dur Akustik gitarlar genelde rock blues jazz ve bunlarin turevleri müziklerin harmonik yapilarinda yer alirlar Yani akorlardan sorumludurlar Tabi bu arada basta fill'ler (doldurmalar) olmak uzere solo gitar olarak da çokça kullanilirlar Bunun yaninda akustik gitar için pek çok teknik de gelistirilmistir

Elektro GitarElektrogitar çok basit bir tanimla tellerin titresimini gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde elektrige çeviren ve böylece amplifikatöre baglandiginda yüksek miktarda ses alinabilen gitardir Diger gitarlar gibi elektrogitarlar da sap, gövde ve bas olmak üzere üç ana bölümden olusur.
Bu arada bazi elektrogitarlarda bas bulunmayabilmektedir Gitarda gövde manyetikleri sesin tonu ve seviyesini ayarlayan kontrol devrelerini içeren ve tellerin bir ucunun baglandg bölümdür

Teller köprü ad verilen metal bir donanm üstünden geçerek ya gövdeye dogrudan ya da köprünün kendisine baglanmaktadir. Tellerin hemen altinda, köprüyle sap arasinda yer alan, tellerin Mekanik titresimini elektrige çeviren manyetikler, gövdenin içine yerlestirilen Elektronik ses-ton kontrol devresine baglidir.
Bu devre manyetiklerden gelen sinyalin, amplifikatöre gitmeden önce tonunda ve ses seviyesinde deisiklik yapmak için kullanilir.

Ayrica yine gövdedeki manyetik seçici Anahtar, sesin rengini deitirmek için istenilen manyetik veya manyetiklerin seçilmesini saglar. Gövdenin sapla birlestigi yerin alt taraf, sapin gövde içindeki perdelerine kolay ulasilmasi için, içeri dogru oyuk olarak yapilabilir (Single Cutaway). Bazi gitarlarda bu oyuk hem altta hem de üstte olabilmektedir (Double cutaway). Gövdenin sekli, gitar oturarak veya ayakta çalinirken en iyi dengeyi saglayacak sekilde tasarlanir.
umut_alin Tarih: 26.09.2007 09:24
saolasın