20 Eylül Akşamı Atv Ekranlarında Elveda Rumeli Elveda Sana

Elveda Rumeli elveda...

Yıl 1899... Manastır etrafında 1 Osmanlı köyü... Balkan harbinin ayak sesleri duyulmakta. Sütçü Ramiz Efendi , bu kargaşa arasında ailesinin geçimini sağlamakta zorlanmaktadır. Eylülde ekrana gelecek 'Elveda Rumeli', Osmanlı'nın son yıllarına da ayna tutacak. Dizinin başrollerinde Erdal Özyağcılar, Şebnem Sönmez ve Hande Subaşı oynuyor. Yönetmeni ise Serdar Akar.


Elveda Rumeli"... Sütçü Ramiz Efendi (Erdal Özyağcılar), Hanımı Fatma (Şebnem Sönmez) ve 5 kızı ile üç damat adayının çevresinde gerçekleşen trajikomik olayların konu alındığı enfes bir dönem dizisi.

Yabancı Damat'ın "Kahraman" ı bu kez Antep Şivesinden Rumeli şivesine öyle güzel bir geçiş yapmış ki, insan kulaklarına inanamıyor. ilk kez bir diziye fon oluşturan Manastır'ın (Bitola) 100 yılı aşkın süredir özenle korunmuş tarihi dokusu ekran başındakilerin nefeslerini kesecek. Dizinin tüm çekimleri Makedonya'da gerçekleştiriliyor. Makedonya'da Türkçe eğitim veren konservatuardaki tiyatro sanatçıları da oyuncu kadrosuna dahil edilmiş. Böylelikle dizinin "inandırıcılığı" kat be kat artıyor. 1899 yılında Pürsıçan kasabasında yaşayan bir Türk ailesinin, sonunda zorunlu göç ile sonuçlanacak öyküsünü anlatan "Elveda Rumeli"nin arka planında görünecek köylüler için de bölgedeki Türk köylerinde yüzlerce portre fotografı çekilmiş ve uygun figüranlar seçilmiş. Ayrıca döneme uygun 300'den fazla kostüm tasarlanmış.


Olayların geçtiği dönem, Atatürk'ün ögrencilik yıllarını ve orada tanıştığı Elena ile büyük bir aşk yaşadığı, ve ittihat ve Terakki hareketinin filizlndiği, Jöntürkler'in ilk siyasi feyizlerini aldıkları dönemi de içine alıyor.Yönetmen Serdar Akar, dizinin arka planındaki siyasi manzarayı aktarırken, Mustafa Kemal ve Enver Paşa'yı da gözümüze degdirecek.

"Elveda Rumeli" 1800'lü yılların sonunda Osmanlı imparatorluğu'nun çöküş sürecini anlatıyor gibi görünüyor.Gerçekte bugünün Türkiye'sine atıfta bulunmayı da ihmal etmiyor. Etnik kökenleri farklı halkların huzur ve dostluk içinde yaşarken nasıl siyasi oyunlara alet edilip, birbirlerine düşman edildiğinin de altını çiziyor. Dizi bu yönüyle "birleştirici mesaj vermeyi amaçlayan" ciddi bir misyon da üstleniyor. Bilindiği üzere, Rumeli'de Bulgar, Sırp, Ulah, Pomak, Çingene, Arnavut, Yunan ve Türk halkları bir arada dostça yaşıyordu. Ama önce Bulgar Harbi ve ardından Birinci Dünya Savaşı ile bölge kan ve baruta bulandı. Milliyetçiliğin tetiklenmesi ve etnik kökene bağlı özgürlükçü akımların yükselmesiyle bölgedeki huzurun yerini savaş aldı. Yüzbinlerce insan öldü, bir o kadarı da yaşadığı topraklardan sürüldü. Dizinin tanıtımlarında Sütçü Ramiz Şöyle diyordu: "Benim anlayamadığım, bu hürriyet dedikleri teker teker midir, yoksa hep bir arada mıdır?" "gümbür gümbür" bir dönem dizisi.


Oyuncu Kadrosu:

Erdal Özyağcılar
Şebnem Sönmez
Hande Subaşı
Aslı Tandoğan
Gülçin Şantırcıoğlu
Tuna Orhan
Ertan Saban


Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 9545
favori
like
share