Dikkat eksikliği, Hiperaktivite çocuklarda % 5-10 oranında rastlanan bir hastalık. Bu çocuklar zeki oldukları halde öğrenme güçlüğü çekerler, akademik başarıyı yakalayamazlar. Kıpır kıpırdırlar, ani tepki verir, çok konuşurlar, yerinde duramazlar, unutkan ve dağınıktırlar.

Son yıllarda yapılan beyin araştırmalarında bu çocuklarda beynin ön bölgesinde kan dolaşımının iyi olmadığı, kan şekerini iyi kullanamadığı, Dopamin maddesinin eksik olduğu belirlendi.

Buna benzer belirtilere yetişkinlerde de rastlanmaktadır. ABD ve Kanada’da yapılan araştırmalar 100 erişkinden 1-2 sinin hiperaktif olduğunu gösterdi. Bu hiperaktif erişkinlerin tedavi edilmesi gerektiği, aksi taktirde aile ve sosyal sorunlar yaşadığı belirtilmektedir.

Hiperaktif büyükler çoğu zaman hiperaktif olduklarının farkında değildirler. Hiperaktif çocuğun babasında hiperaktif olma ihtimali çok yüksektir.(%25)

Bu kişiler isteklerinin anında yapılmasını isterler, öfke patlamaları vardır, misafirlikte ve restoranda uzun süre oturamazlar, ikide bir kalkıp dolaşırlar. Randevu saatinin gelmesini sabırsızlıkla beklerler, 5-10 dakika sonra oflayıp puflarlar, gözlük, anahtar, elleriyle ve kağıtlarla oynarlar.

BELİRTİLER

- Yerinde duramaz, gergin ve sinirlidir. Uzun süre gazete, kitap okuyamaz.

- Duyguları inişli çıkışlıdır. Kendini iyi-kötü hissetme arasında dalgalanır.

- Dikkatleri dağınıktır. Uzun süre kafa yorma gerektiren işlerden kaçınırlar. Sadece ilgi alanında dikkat sürdürebilirler.

- Planlar yapamazlar, her işi yarım bırakma eğilimindedirler.

- Sorun çözme, zorluklara dayanma güçleri zayıftır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1889
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 22.09.2007 14:50
paylaşımın için saol