Bitki Fizyolojisi Ders Notları

Bilindiği Gibi Fizyoloji Organeller, Hücre Ve Dokular Ile Organ Ve Organizmaların Canlılığını Sağlayan Işlevlerini, Ilişkilerini Ve Cansız çevre Ile Etkileşimlerini Inceleyen Bilim Dalıdır. Bitki Fizyolojisi De Bu çerçevede Mikroalglerden Ağaçlara Kadar Tüm Bitkilerde Bu Konuları Araştırır.
Günümüzde Bilgi Birikiminin Ve Iletiminin çok Hızlı Artışı Nedeniyle Bilim Dallarının Sayılarındaki Artış Yanında Sürekli Yeni Ara Dalların Ortaya çıkması Sonucu Bilim Dalları Arasındaki Sınırları çizmek Zorlaşmış Ve Giderek Anlamını Yitirmeye Başlamıştır.
Fizyoloji Fizik Ve Kimya Ile Moleküler Biyoloji, Sitoloji, Anatomi Ve Morfoloji Ile Biyofizik, Biyokimya Verileri Ve Bulgularından Yararlanarak Tıp Ve Veterinerlik, Ekoloji Ve çevre, Tarım Ve Ormancılık Ile Farmasi Ve Gıda, Kimya Mühendisliği Gibi Uygulamalı Bilimlerrindeki Gelişmeler Için Altyapı Sağlamaktadır.
Bitki Fizyolojisi De Bitkilerle Ilgili Olan Konularda Aynı şekilde çalışarak.diğer Temel Ve Uygulamalı Bilimlerin Gelişmesine Katkıda Bulunmaktadır. Uzunca Bir Süre önce Fizyoloji Ile Biyokimyanın Konuları Arasındaki Sınır Netliğini Kaybetmiştir. Giderek Diğer Bilim Dalları Ile Aradaki Sınırlar Da Bilgibirikiminin Artışı Sonucunda Zayıflayacaktır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1724
favori
like
share
1090101056 Tarih: 22.01.2011 19:13
tşk