Bir insanın yaşamı boyunca ortalama 60 ila 80 ton arası besin tükettiği göz önüne alınırsa, düzgün çalışan bir sindirim sisteminin önemi daha kolay anlaşılabilir. Sindirim sistemimiz, tükettiğimiz gıdalardan bizim için yararlı olan besleyici maddeleri özümsemenin dışında her gün kötü bakteriler, virüs, mantar ve parazit gibi canlılarla savaşarak vücudumuzu hastalıklara karşı korur. Bağırsaklarımızda bulunan yararlı bakteriler ise, bu zararlı canlıların barınmasını ve çoğalmasını engelleyerek sindirim sistemimize düzenli çalışması için yardımcı olur.
Bu iki hayati önem taşıyan fonksiyonu sebebiyle sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak çok önemlidir. Bunun dışında, sindirim sisteminde yaşanan şişkinlik, kabızlık, gaz ve sancı gibi rahatsızlıklar bireylerin fiziksel ve psikolojik yaşam kalitesini düşürerek, sosyal yaşamını önemli ölçüde etkiler.


Hamilelik süreci: Hamilelik süresince yaşanan hormonal veya fiziksel değişiklikler sindirim sistemininde düzensizliğe sebep olabilir.
Menopoz ve mensturasyon dönemi: Bu dönemlerde vücutta yaşanan hormonal değişimler ve yaşam şekli değişiklikleri sindirim sistemini olumsuz etkileyebilir.
Stres
Seyahat: Seyahate bağlı olarak beslenme şeklindeki ve egzersiz düzeyindeki değişiklikler sindirim

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 529
favori
like
share