Batı Avrupa'da küçük bir krallık. Yüzölçümü 34.000 kilometrekare, nüfusu 11.810.000 dir. Kuzeyde ve batıda Kuzey Denizi, güneyde Belçika, doğuda Almanya ile sınırlıdır. Başşehri Amsterdam'dır. Fakat kral ve hükümet Den Haag'da oturur.

Coğrafya : Yüzölçümü bakımından Konya ilimizden küçük bir memlekettir. (Konya ilinin yüzölçümü 48.681 kilometrekare). Fakat, kilometrekare başına 324 kişiyi bulan nüfus sıklığı ile dünyanın en kalabalık ülkelerinden biridir. Yüzey şekilleri bakımından sadelik gösterir. Her tarafı düz ovalardan meydana gelmiştir. Holânda'nın yüzey şekillerinin başka bir özelliği de, Kuzey Denizi kıyılarının çoğu yerlerinin, deniz seviyesinden bir kaç metre aşağıda bulunmasıdır. Buraların, büyük akarsuların getirdikleri alüvyonlar ve sonradan yapılan setlerle denizle olan ilgileri kesilmiştir. Böylece, Holânda'ya Kuzey Denizinden yeni topraklar kazandırılmıştır. “Polder” adı verilen bu yerler, ülkenin en kalabalık yerleridir. Denizin setleri yıkarak su baskınları meydana getirmemesi için her türlü tedbirlerin alınmasına dikkat edilmesine rağmen, zaman zaman setlerin yıkılarak bu bölgelerin sular altında kalması ve çok sayıda insanın ölmesinin önüne geçilememiştir. Diğer bölümlerin de ,dördüncü zaman buzullarının sürükleyip getirdikleri kil ve kum yığınlarına yer yer rastlanmakta ise de, bunlar ovaların düzlüğünün bozacak kabartılar meydana getirmezler. Holânda' da Batı Avrupa'nın okyanus iklimi görülür. Yazlar serin, kışlar orta derecede soğuktur. Hava çoklukla bulutlu ve nemlidir. Rhein, Meuse ve Escaut nehirleri, bunların kolları ve sonradan yapılmış kanallarla ülkenin hemen her tarafı sulanmaktadır.

Tarım ve hayvancılık, bazı endüstri kolları (gemi inşaatı) ve çok önemli bir coğrafya mevkiinin sağladığı deniz ticareti, Holânda ekonomisinin temelini meydana getirir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2896
favori
like
share
CA-CHALLENGE Tarih: 28.11.2007 21:02
Okunmadan geçen her bilgi ileriki yıllarda O konuyla karşılaştığımızda; o konular hakkındaki cehalettimizi yüzeye çıkarır.
Sindy Tarih: 26.09.2007 12:02
maalesef su seviyesi bazi yerlesim birimlerinin ustunde

ve her zamanki kapali ve nemli havasini hic sevmiyorum

paylasim icin tesekkurler
MeMoLi Tarih: 26.09.2007 08:10
emegine saglık sagol