Ağrı nedeniyle adeta hayatı dar eden ve bulaşıcı olan uçuk, bununla da kalmayıp kişinin vücut dengesini de derinden sarsabiliyor.

Genellikle ağız kenarı, dudak, damak, dil , yanak içleri ve diş etleri gibi bölgelerde görülen uçuklar, küçük olmalarına karşın yemek yeme, konuşma gibi pek çok davranışımızı kısıtlıyor. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tamer Haliloğlu uçuklarla ilgili şu tavsiyelerde bulundu:

'Uçuk, ön belirtilerinin alındığın dönem ile açılan yaranın kapanması dönemleri arasında bulaşıcıdır. Uçuğu olan bir kişinin kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyaları kullanmak ya da uçuklu kişi ile öpüşmek son derece ağrılı olan uçuğu size de bulaştırabilir. Eğer uçuğa dokunulursa yüzün diğer bölümlerine, göze ve vücudun diğer bölgelerine (genital bölge gibi) de bulaştırılabilir.'

Uçuk sanıldığı kadar masum olmayıp, zaman zaman bebek ölümlerine bile yol açabiliyor. Uçuk virüsü (Herpes simplex) ile insan genellikle ilk defa küçükken (0-5 yaş) tanışır. Uçuğu olan aile bireylerinden birinin öpücüğü sonucunda uçuk virüsü vücuda girer. Çoğunlukla fark edilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkar; ağız içi, diş etleri ve dudaklar enfekte olur. Ama kimi hassas bünyelerde ciddi enfeksiyonlar şeklinde de görülebilir. Tıbbi yayınlar arasında uçuklu bir kişiden bulaşan virüs sonucu yeni doğan ölümlerine ait vakalar vardır. Bu nedenle uçuklu bir kişi günlük yaşantısında oldukça dikkatli olmalıdır.

KAŞINTI YAPIYOR

Uçuk çıkmadan önce o bölgede bazı belirtiler ortaya çıkıyor. Eğer vücudunuzun bir bölgesinde önceden gıdıklanma, karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama hissi varsa orada uçuk çıkacağı bilinmelidir. Bunu o bölgenin kızarması, şişmesi ve daha sonra da içi sıvı dolu kabarcıkların ortaya çıkışı izler. Kabarcıklar patlayarak ülserler oluşur ve bu dönemde uçuk çok ağrılıdır. Zamanla kuruyup çatlar, sızıntı yapar ve açılarak görüntüyü bozan çirkin bir yara haline gelir. Kabuklanma başladığında uçuk küçülmeye başlar. Tedavide antiviral kremler yada oral ilaçlar hekim tarafından önerilir.

BUNLARA DİKKAT!

Uçuğa dokunulmamalı, dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır.
Uçukluyken kesinlikle gözlere dokunmaktan kaçınılmalıdır. Bayanlar makyajlarını temizlerken dikkat etmelidir.
Özellikle bebekler, çocuklar ve diğer insanlar öpülmemelidir, yakın temastan kaçınılmalıdır.
Uçuklu insanın kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalar ayrılmalı ve başkalarının kullanmasına izin verilmemelidir.
Uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır. (Parmaklara uçuk virüsü bulaştırılır, aynı zamanda uçuk yarasına da diğer mikroplar bulaştırılamış olur)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 452
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 26.09.2007 19:28
yararlı paylaşımın için saol nergish