Yüzüklerin Efendisi nin küçük insanları Hobbitler gerçek çıktı. Endonezya’nın Flores adasında 4 yıl önce bulunan 18 bin yıllık insanınkine benzeyen iskeletin aslında tamamen farklı bir insan türü olduğu belirlendi. Bu tür, normal insanın 6’da 1’i kadar küçük. Günümüz insanıyla büyük benzerlik gösteren türe, Yüzüklerin Efendisi romanındaki cüce insan yaratıkların atası olan Hobbit adı verilmişti. Uzmanlar, buluntuların “Homo Floresiensis” türüne olduğunu açıkladı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 782
favori
like
share
poyraz Tarih: 29.09.2007 20:14
bu tür insan kemikleri bulunmuş olabilir ama bugünki insanların atası olduğu anlamına gelmez...
CA-CHALLENGE Tarih: 26.09.2007 21:21
Antropolojide devrim: Hobbitler

Bilim adamları soyu 12 bin yıl önce tükenmiş ve insana benzeyen yeni bir canlı türü ortaya çıkardı. 1 metre boyundaki ‘tür’, Endonezya civarındaki takımadalarda yaşıyordu. Söz konusu türün, tropikal ormanlarda hala yaşama olasılığı olduğu belirtiliyor.
BBC / Londra
NTV-MSNBC28 Ekim 2004 — Avustralyalı bilim adamlarının Liang Bua bölgesinde gerçekleştirdikleri kazı çalışmalarında çıkartılan kemikler, arkeoloji tarihinde yeni bir dönem açıyor. Yerin 6 metre altında bulunan diş, kuyruk sokumu ve kafatası üzerinde yapılan incelemede, canlının insandan farksız olarak dik yürüdüğü saptandı. Yeni canlının adı, iskeletin bulunduğu Flores Adası’yla birleştirilerek Homo floresiensis olarak belirlendi. Bulunan iskeletin ise en az 18 bin yıllık olduğu kesinleşti.

AĞACA TIRMANIYOR, FİL AVLIYOR
Homo floresiensis canlısı 1 metre boyunda ve boyuna göre oldukça uzun kollara sahip. Canlının kafatası ise greyfurt büyüklüğünde. Arkeologlar aynı bölgede 6 isleket kalıntısı daha çıkardılar. Hobbit yaşadığı yıllarda adada, köpek büyüklüğünde fareler, dev kara kaplumbağları, dev kertenkeleler ve at büyüklüğünde cüce fillerle mücadele ediyordu. Homo floresiensis’in cüce filleri avlamak için çeşitli teknikler geliştirmiş olduğu düşünülüyor.
Boylarının kısa olması nedeniyle, J.R.R. Tolkien’in ünlü ‘Yüzüklerin Efendisi’ romanının kahramanları Hobbit’lerden ilhamla, bu isimle de anılan Homo floresiensis’ler, uzun kollarını ağaçlara tırmanmada kullanıyor olabilir. Dev kertenkelelerin bir zamanlar cirit attığı ormanlarda, çocuklarını ağaç dallarına yaptığı yuvalarda saklayan Hobbit, için ağaca tırmanmak günlük bir iş.

OLDUKÇA ZEKİ BİR YARATIK
Bilim adamları Homo floresiensis’in ufak boyunu adadaki doğal kaynakların kıtlığına bağlıyor. Bir adada mahsur kalan canlı, türü ne olursa olsun, farklı ve öngörülemeyen bir evrim sürecine giriyor. Hobbit’in yonttuğu taşlar ise bilim adamlarını şaşırtıyor. Beyninin şempanze ile aynı büyüklükte (380 cc) olması, beyin büyüklüğü ile entellektüel deha arasında direkt bir bağ olduğu savını da zayıflatıyor.

HOMO ERECTUS’LARLA AKRABA MI?
Homo floresiensis canlısının, komşu adalardan Java’da yaşayan Homo erectus ile akraba olduğu düşünülüyor. Bir teoriye göre Homo erectus canlıları bir şekilde Java Adası’ndan Flores adalarına yaklaşık 1 milyon yıl önce ayak basmış olabilirler. Erectuslar geri dönemedikleri için adada kalmış ve yeni adanın şartlarına uygun yeni bir evrime girerek, Hobbit’lere dönüşmüş olabilir. Ancak, bu teorinin şöyle bir açığı var. Homo erectus’ların Flores Adası’na ulaşmaları için kayık kullanmış olmaları gerek. Fakat, Homo Erectus’ların kayık yapacak entellektüel becerileri olmadığı düşünülüyor.

EFSANEVİ YARATIKLAR GERÇEK OLABİLİR
Hobbit canlısının tüm arkeolojik bulguların ötesinde, kültürel antropoloji açısından da bir çığır açtığı söylenebilir. Artık bilim adamları efsanevi yaratıklarla ilgili yerel söylenceleri daha dikkatli incelemek durumundalar. Flores Adası’nın şimdiki sakinlerinin adada yaşadığı söylenen Ebu Gogo adlı ‘küçük insan’larla ilgili son derece geniş bir sözlü kültürleri var. Adalılar, Ebu Gogo’ların 1 metre boyunda ve kıllı yaratıklar olduklarını, fısıltıyı andıran bir dille konuştuklarını söylüyorlar. Söylencelere göre, Ebu Gogo’lar, adeta bir papağan gibi kendilerine söylenenleri geri tekrar ediyorlardı.
Kısaca, İrlanda’da Leprechauns ve Avustralya’da Yowies gibi efsanevi yaratıklar, Hobbit gibi yakın zamanlara kadar ayakta kalabilmiş bir takım insansı canlılar olabilir.

HOBBİT’LER HALA CANLI’
Hobbit’lerin soyu 12 bin yıl önce Flores Adası’naki volkanın patlayarak etrafındaki tüm canlı hayatı yok etmesiyle tükeniyor. Ancak iş bu kadarla bitmiyor. Flores Adası sakinleri, Hollandalı sömürgecilerin adaya bastıkları 17. yüzyılda, Hobbit’lerin hala canlı olduğunu iddia ediyor. Dahası, Hobbit’leri konu alan son efsane, onların 100 yıl öncesine kadar bir yerlerde yaşadığına ve avlandığına dair.
Araştırmanın yayımlandığı Nature dergisi editörü Henry Gee, konuyu bir adım ileri götürüyor ve Hobbit’leri hala canlı olabileceğini vurguluyor. Gee’ye göre, Hobbit’ler Endonezya’nın tropikal ormanlarında bir yerlerde bulunabilir.

DNA’LARI SAĞLAM OLSUN YETER
Bilim adamları, Hobbit’lerin ortaya çıkarılmasının evrimle ilgili tüm bilgilerin yeniden gözden geçirilmesine neden olacağını belirtiyorlar. Çünkü, sadece 12 bin yıl öncesine kadar insansı canlıların ayakta kalmış olma ihtimali, hatta bunların hala canlı olma ihtimali şimdiye dek hiç düşünülmemişti.