Türkiye'de grip aşısının doğru uygulanmadığını belirten doktorlar, aşıyı kronik rahatsızlığı olanlarla çocuk ve yaşlılara tavsiye ediyor. Aşının "zorunluluk" gibi sunulmasından rahatsız olan doktorlar, "Sağlıklı insanların aşı yaptırması lüks" diyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hamdi Arbağ, "Bu aşıyı herkesin yaptırması gerekiyor gibi bir ticari anlayış var, ancak bu anlayış yaygın. Çünkü aşı, yaşlılar, çocuklar, kalp yetmezliği hastaları, diyaliz hastaları, solunum yetmezliği rahatsızlığı bulunanlar için önerilir. Sağlıklı bir kişinin kış yaklaşırken grip aşısı yaptırması çok anlamlı değildir. Bu durumun, vatandaşlarımızca iyi bilinmesi ve haksız ticari kazanç elde edilmesinin önüne geçilmelidir" dedi.

Doç. Dr. Arbağ, aşının yapılıp yapılmama kararının doktorlara danışılarak verilmesi gerektiğini de söyledi. TÜRKİYE KENDİ AŞISINI ÜRETMİYOR Türkiye Halk Sağlık Kurumu Başkanı Prof. Dr. Hikmet Pekcan, grip aşısının aşırı reklamlarla gündeme geldiğini ve insanların ilgisini çektiğini belirtti. Pekcan, "Ancak Türkiye kendi aşısını sağlamıyor. Diğer ülkelerde ise binbir türlü aşı üretiliyor ve uygulanıyor. Farklı virüslere karşı farklı aşılar kullanılıyor" dedi.

Pekcan şöyle devam etti: "Çok çeşitli grip virüs ve aşısı var. Türkiye kendi aşısını üretmediği için yurt dışından gelen hazır aşıları kullanıyor. Sağlık Bakanlığı her tür aşı için ruhsat da sağlamıyor. Bu yüzden birkaç tür virüse karşı üretilen grip aşıları yapılabiliyor. Sağlık Bakanlığı yeterince aşı sağlayamıyor. Bu aşılardan da İstanbul, Ankara ve İzmir'de yaşayanlar faydalanabiliyor. Hakkari'de yaşayanlar grip aşısının varlığından bile değiller. Bence her okulda ve fabrikalarda bu aşıların sağlanması lazım." AIDS HASTALARI ÖZELLİKLE YAPTIRMALI Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi uzman doktorlarından Fuat Şar da, grip aşısının önemli bir yan etkisinin olmadığını, ancak yine de herkese uygulanmaması gerektiğini savundu. Şar, "Grip aşısı, tamamen DNA teknik yöntemleriyle elde edilir. Aşı yapıldıktan bir hafta sonra etkisi başlar ve vücudu bir sene gripten korur. Koruyuculuk etkisi yüzde 70'dir. Gribin hafif geçirilmesini ya da tamamen atlatılmasını sağlar. Fakat herkese tavsiye edilmez" diye konuştu.

Sağlık personeli ve öğretmenler, kalabalık içinde çalışanlar, kalp hastaları, şeker hastaları, karaciğer yetersizliği olanlar, kronik bronşit hastaları, bağışıklık sistemi düşük olanların aşı yaptırması gerektiğini belirten Şar, aşıyı AIDS hastalarının da yaptırmasının şart olduğunu ifade etti. AŞI TARİHİNE DİKKAT Dr. Fuat Şar, grip aşısındaki diğer bir hatanın da son kullanma tarihine dikkat edilmeden uygulanan aşılar olduğunu belirterek, "Bir seneyi geçmemiş aşıların kullanılması gereklidir. Daha önce üretilen aşıların uygulanması doğru değildir. O sene içinde hazırlanmış aşıdan yapılması lazım. Dünya Sağlık Örgütü bunu tavsiye ediyor" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 459
favori
like
share