İslamda Yardımlaşma - Yardımlaşma Nedir - Yardımlaşma Hakkında

[url]http://www.main-board.com/ayet-hadis-ve-dini-bilgiler/254593-islamiyette-yardimlasma-ve-yardimlasmanin-onemi.html[/url]

Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu tehlikede yalnız bırakmaz. Kim, kardeşinin ihtiyacını görürse Allah da onun ihtiyacını görür. Kim bir müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, Allah da o sebeple onu Kıyamet gününün sıkıntısından kurtarır. Kim bir müslümanı örterse, Allah da onu Kıyamet günü örter."


Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim bir mü'minin dünyevi kederlerinden birini giderirse, allah da onun Kıyamet günü kederlerinden birini giderir. Kim bir fakire kolaylık gösterirse, Allah da ona dünyada ve ahirette kolaylık gösterir. Kim bir müslümanı örterse, allah da onu dünya ve ahirette örter. Kişi kardeşinin yardımında olduğu müddetçe, Allah da onun yardımındadır. Kim ilim aramak düşüncesiyle bir yola düşerse, Allah onun cennete olan yolunu kolaylaştırır. Bir grup, allah'ın kitabını okumak ve aralarında tedris etmek üzere allah'ın evlerinden birinde toplanırsa, üzerlerine mutlaka sekine iner ve onları rahmet kaplar, melekler onları sarar. Allah da onları yanında bulunan mukarreb meleklere anar. Bir kimseyi ameli yavaşlatırsa, nesebi hızlandıramaz."

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kardeşine zalim de olsa mazlum da olsa yardım et." "Mazlumsa yardım ederim, zalime nasıl yerdim ederim?" diye sorulmuştu. "Onu zulümden alıkoyarsan, bu da ona yardımdır" buyurdu."


Yine Ebu Musa radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Şu hususlar da Allah'ı büyüklemenin birer şubesidir: -Bir müslüman yaşlıya ikramda bulunmak. -İçindekiyle amel hususunda ölçüyü aşmayan ve ondan uzaklaşmayan Kur'an hamiline (hafızına) ikramda bulunmak.

-Adil olan iktidar sahibine ikram."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 986
favori
like
share
CA-CHALLENGE Tarih: 08.05.2009 21:56


açtığım bu konuyada gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.


Unutmayalımkı bildiğimiz ancak paylaşıldıkça öğretilir.


CA-CHALLENGE Tarih: 25.06.2008 11:55
paylaşılmayan ve tekrar edilmeyen her konu gizli bir hazinedir
VULKAN Tarih: 21.06.2008 16:43
paylaşımının devamını dilerim cihan abi
masarac Tarih: 06.10.2007 21:01
[COLOR="YellowGreen"]Teşekkürler Cihanasran


MeMoLi Tarih: 01.10.2007 04:21
Tesekkürler Cihan SagoL