Mesih ne demektir
Sual: Mesih ne demektir? Kur’anda Hz İsa’nın Mesih olduğu yazıyor. Barnabas İncilinde ise İsa aleyhisselam ben Mesih değilim diyor. Açıklama yapar mısınız?
CEVAP
Mesih, meshedilmiş demektir. Mesh, el ile sıvazlama demektir.
İsa aleyhisselama niçin Mesih dendiği hususunda tefsir âlimlerinden çeşitli rivayetler [nakiller] gelmiş olup, bazıları şunlardır:
a) Şeytan musallat olmaması için Cebrail aleyhisselam kanadı ile meshetmiştir.

b) Her türlü pisliklerden uzak, günahlardan temizlenmiş olduğu için bu isim verilmiştir.

c) Hangi hastaya dokunsa, Allahü teâlânın izni ile hasta iyi olurdu. Bunun için Mesih denilmiştir.

d) İsa aleyhisselamın yeryüzünde çok seyahat etmesi sebebiyle bu isim verilmiştir.

e) Mesih, İbrani dilinde mübarek manasındadır. Hz. İsa'nın şeref ve faziletinin üstünlüğünü bildirmek için bu manaya işaretle Mesih denilmiştir. (Fahreddin-i Râzi)

f) Kıyamete yakın yeryüzünde çıkacağı bildirilen, son derece kıvırcık saçlı, gözü dışarı fırlamış kâfir bir genç olan Deccal'a verilen isim.
(Dikkat ediniz! Deccal Mesih'in sağ gözü şaşıdır. Onun gözü sanki salkımındaki emsalinden dışarı çıkmış, iri bir üzüm tanesi gibidir.) (Hadis-i şerif-Buhari)

Barnabas İncilinde ben Mesih değilim diyorsa ben Deccal değilim demek istiyordur. Kâfir Deccal’a da Mesih denir ki, onun hâşâ faziletlerle (güzelliklerle, iyiliklerle) hiçbir ilgisi yoktur. Ona Mesih denmesinin sebebi, gözünün birinin silik olup, tek gözlü olduğu veya kendisinden hayır silindiği, yahut ortaya çıktığında, yeryüzünü kısa zamanda dolaşacağı içindir. (Ahmed Nâim Efendi)

Sual: Mesih peygamber manasına da gelir mi?
CEVAP
O anlama geldiği kitaplarda yazmıyor.


Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1781
favori
like
share
a-yan Tarih: 19.10.2012 16:27
nerede yazıyor bu safsatalar ?
lovpe Tarih: 18.10.2012 20:57
Beklenen İnsanların Kurtarıcısının Özellikleri
Son zamanda İnsanları kurtarıcı çıkacak ortaya ama bu ne Mesih ne b İsa nede beklenen b Mehdi nede Deccal filan dır bu şahıs çok çok üstün olacak ve İnsanların arasından çıkacak ve İnsanları gerçek yola götürecek ve bu b Evrenden İnsanları kurtaracak çünkü o gerçeği temsil edecek yalanı değil (çünü ondan öncekilerin hepside yalanı temsil etmişlerdir )
onun özellikeri şöyle olacak ortaya çıktığı an Onu görenler neredeyse donup kalacak çünkü çok çok güzel olacak ve hiç bir İnsan böyle Güzellikte birisini görmemiş tir ve Onun Vücudunun çevresi Renkli Işık ile çevrilmiş olacak ve o Renkli Işık lar onu koruyacak ve onun Güzel Bedenini bu Renkli Işık lar saesinde onun vücudunu kimse göremiyecek onun izni olmadıkça ve Onunla Birlikte çok Güzel bir Müzik Melodi işitilmekte olacak
ve bu şahıs aynı anda çok Hızlı Hareket edebilecektir kendi Bedeni ile ve Onun çevresindeki Renkli Işık saesinde çok aniden ve çok Hızlı şekilde bu b Evrenin dışına çıkabilecek ( öyle bir Hız ile Hareket edecek ki böyle Hız asla görülmemiştir ve bu Hız bilinen tüm Hızlardan çok çok Daha üstün olacak bu yüzden bu b Evren dışına çıkabilecektir )

Ona Uymayanlar İnanmayanlar Ona Karşı Çıkanlar Onu Üzenler Cehenneme falanda girmeyecekler Azap ta Görmeyecekler Sadece Cennete ( bu b Dünyanın en Hızlı Zaman dilimi neyse örnek 1 Salise daha Cennete geç girecekler bu da 1 Salise = 100 yıl veya 10000 ... yıl demektir )
Ama Ona Uymamak Ona İnanmamak Ona Karşı Gelmek Bunların hepside asla ve asla imkansızdır çünkü O Şahıs çok Muhteşem biri Olacak ve Ortaya çıktığı an Sanki Zaman b Dünya Herşey Durmuş ve Donup Kalmış Gibi Olacak bu Yüzden hiç bir kimse ona karşı (Onun izni olmadan ) bir söz söylemeye cesaret edemeyecek
ve Onun Saesinde Tüm İnsanlar Kurtulacak
CiCeGiM Tarih: 19.01.2010 11:08
Konular birle$tirildi
AY-HAN Tarih: 26.11.2007 10:46
En güzel tanımı Fahreddin Razi yapmış bende ona inanıyorum.
kuber Tarih: 25.11.2007 12:57
paylaşım için ALLAH razı olsun kardeşim
ReiS_61 Tarih: 25.11.2007 02:34
Tesekkurler Allah Razi Olsun...