Uzmanlar, 'kara sevda' olarak tanımlanan karşılıksız aşk acısı çekenleri uyarıyor. Antalya Devlet Hastanesi doktorlarından Psikiyatrist Dr. Erhan Özcan, Türk filmlerinde 'ince hastalık' olarak tanımlanan verem hastalığının en önemli nedenlerinden birinin depresyon olduğunu belirtti.

KADINLARDA İKİ KAT FAZLA
Depresyonun kadınlarda görülme sıklığının erkeklere oranla iki kat fazla olduğuna dikkat çeken Özcan, "Kadınlarda görülme sıklığı yüzde 20-25 olan depresyon erkeklerde yüzde 10-12 oranında görülüyor" dedi.

Depresyonun kronik bedensel hastalıklardan daha yıkıcı olduğunu ifade eden Özcan, şöyle konuştu: "Depresyon kalp, damar, hipertansiyon, şeker, astım gibi hastalıkların oluşmasına zemin hazırladığı gibi bu hastalıkları artırabilir de. Kronik romatizma hastalıklarının kökeninde depresyonun ciddi etkisi olduğu bugün Dünya Sağlık Örgütü tarafından ortaya konmuş bir gerçektir. Çünkü depresyon hücresel bağışıklık sistemini bozar. Örneğin, bir cilt hastalığı olan sedef ile kas romatizmasının kökeni depresyondur."

DEPRESYON SINIR TANIMIYOR
Pek çok insanın depresyonu kendine yakıştıramadığı ve kabullenemediğine dikkati çeken Özcan, bu ruhsal hastalığın akıl, zeka, irade, kişilik yapısı, benlik gücü, sosyoekonomik durum, eğitim seviyesi ve cinsiyet gibi sınırlar tanımadığını söyledi. Hastalığın toplumun her kesiminden insanlarda görülebileceğini anlatan Özcan, ilaç ve terapiden oluşan doğru tedavi ile depresyonla baş edilebileceğini belirtti. Dünya Sağlık Örgütü'nün konuya büyük bir ciddiyetle yaklaştığını bildiren Özcan, şöyle konuştu:

"Dünya Sağlık Örgütü, tüm dünyada en sık rastlanan ruhsal hastalık olan depresyonun tanısı ile ilgili hekimleri uyarıyor. Psikiyatristin bulunmadığı sağlık ocakları gibi ilk basamak sağlık kuruluşlarına başvuran hastalara doğru tanı konması için diğer branşlardaki hekimlerin gerekli hassasiyeti göstermesini istiyor."

Depresyonun tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu anlatan Özcan, ilaç ve psikoterapiden oluşan kombine tedavi sonunda hastaların eski yaşamlarına dönebildiğini söyledi.

AMAÇ, HASTALARI BİLGİLENDİRMEK
2007 yılının Haziran ayında bir internet sitesi hazırlayıp hizmete sunan Özcan, amacının hastaları bilgilendirmek olduğunu belirtti.

"http://www.erhanozcan.com" adresli siteyi bugüne kadar 3 ayda 3 bin kişinin ziyaret ettiğini ifade eden Özcan, sitede merak edilen ruhsal hastalıklara yer verdiğini söyledi. Özcan, amaçlarından birinin, "hastaların bir psikiyatri uzmanına gitmelerini hızlandırmak" olduğunu belirterek "Çünkü ruhsal hastalıklar, profesyonel yardım almadan atlatılamaz" diyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 506
favori
like
share
umut_alin Tarih: 06.10.2007 07:51
paylaşım için saol
Sindy Tarih: 05.10.2007 13:44
Allah korusun ya ne aci birsey, Ama karsiliksiz asik olan kisilerde yok degil hani

paylasim icin tesekkurler
Nerqish Tarih: 05.10.2007 12:35
[COLOR="SlateGray"]tesekkurler bilgiler icin kadinlar daha duygusal Allah kimseye vermesin boyle bi dert cok zor
EyLüL Tarih: 05.10.2007 12:25
aşkın karşılısızda kötü yaww verem ettı boşa denmıyomuş (: tşk
SU-PERISI Tarih: 05.10.2007 11:42
paylaşımın için saol. Allah kimseyi odurumlara düşürmesin
MeMoLi Tarih: 05.10.2007 04:05
way ßea tesekkürler