Anüs çatlaklarının nedeni psikolojiktir. Daha çok stres altında çalışan, yaşları 30-45 arasında değişen, mükkemmeliyetçi kişilerde görülür.

Nasıl Ortaya Çıkar?

Fazla konsantrasyon gerektiren stresli işlerde çalışan kişilerde anüsün irade dışı hareket eden halkasının kasılmasıyla anüs kanalı daralır. Daralmış olan bu kanaldan sert bir gayda çıktığı zaman kanal çatlar. Meydana gelen yara o kadar ağrılıdır ki hasta bu spazm yüzünden tuvalete çıkmak istemez. Çıkmayınca da gaita birikir ve sertleşir. Sertleşmiş olan abdest zaten yaralanmış kanaldan geçince, o bölgede bir yırtılma meydana gelir. Yırtılma ağrı ve kanamaya yol açar ki, bu hastanın stresini arttırır ve olay bir kısırdöngü halini alır. Zannedilenden çok daha sık karşılaşılabilen bir rahatsızlıktır. Çoğu hasta yırtılmanın ucunda anatomik olarak meydane gelmiş topağı hemeroid zanneder.

Tedavisi nasıl yapılır?

Sorunun ne olduğu dikkatli bir muayenede hemen ortaya çıkar. Muayenenin ilk adımı sorgulamadır. Daha sonrasında doktor eldivenle anüsü kontrol eder (tuşe rektal). Çatlak çoğu zaman bu muayene sırasında ele gelir. Kimi zaman kasıldığı için son derece daralmış anüse bu muayeneyi yapabilmek için lokal anestezi uygulamak gerekir. Bundan sonra yapılacak iş anuskopi tetkikidir. Anuskopi, ışıklı özel bir aletle anüsün içerden incelenmesine denir. Bu tetkik yapılmadığı takdirde, tam bir muayene yapıldığından söz edilemez. Muayene sonrası tedaviye geçilir. Anüs çatlağında ameliyata pek gerek olmaz. Yapılacak tedavi hastayı rahatlatma ve bu sayede anüsün çapını genişletmektir. Yani spazmı oluşturan stres nedenleri ortadan kaldırıldığında, fissür kendi kendine iyileşir.

Psikolojik tedavi, hastayı rahatlatıcı bir ilaçla da desteklenir. Yapılacak tedavi biraz da hastanın durumuna bağlıdır. İlk defa böyle bir sorun yaşayan hastalarda medikal tedavi ve ender olarak da dijital dilatasyonun (halkanın genişletilmesi için parmakla uygulana işlem)ötesine geçmemek gerekir. Tekrar eden vakalarda medikal tedavinin yanı sıra bu defa aletli dilatasyon uygulanır. Kronik hale gelmiş vakalardaysa, ki bu çok az bir bölümüdür, cerrahi girişime gerek duyulabilir.

[COLOR=orangered]Dikkat edilmesi gereken noktalar

Gereksiz ameliyattan kaçının. Bu operasyonun esası kasılmış adalarda, adalenin biraz gevşetilmesi ve çok derin olan çatlak bölümünün alınması için söz konusu; ancak bu vakaların az bir bölümünü kapsar. Kesilen adale sanıldığı gibi dışarıdaki halkayı saran kas değil, içerdekidir. Bu yüzden ameliyat yapılsa bile anatomik bir bozukluk ortaya çıkmaz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6756
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 27.12.2005 22:20
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
ByStranqe Tarih: 06.12.2004 13:31
ßiLgi İçin Te$ekkürler...........
DJ Hakan Tarih: 29.10.2004 17:45
Sagol Mechhul Paylasim icin :razi:
Sefa-Aga Tarih: 02.10.2004 14:50
Bilgi icin tesekkürler