Bu makalede, Windows XP'de özel bir varsayılan kullanıcı profilinin nasıl oluşturulacağı açıklanır. Özel bir varsayılan kullanıcı profili, aynı bilgisayarı birkaç kişi kullanıyorsa ve her kullanıcı paylaşılan kaynaklara ayrı bir profil ile erişmek istiyorsa faydalıdır. Aynı bilgisayarda birden çok kullanıcı yerel olarak oturum açtığında, Windows XP yerleşik olarak bulunan varsayılan kullanıcı profilini şablon olarak kullanarak her yeni kullanıcıya bir profil atar. Bu yerleşik profili özel bir varsayılan kullanıcı profili ile değiştirerek, her yeni kullanıcının profilin özel bir sürümünü almasını sağlayabilirsiniz.

Bu değişiklik kalıcı olduğu için, yeniden kullanma olasılığına karşı varsayılan kullanıcı profilinin bir yedek kopyasını oluşturmak iyi bir fikirdir. Varsayılan kullanıcı profili, Documents and Settings altındaki Default User klasöründedir.


Özel bir varsayılan kullanıcı profili oluşturma
1. Bilgisayarda yönetici olarak oturum açın ve bir yerel kullanıcı hesabı oluşturun.
2. Yönetici oturumunu kapatın ve sonra da bilgisayarda yeni oluşturduğunuz yerel kullanıcı hesabıyla oturum açın.

Dikkat Özel kullanıcı hesabını yönetici olarak oturum açtığınızda oluşturursanız izin sorunlarının oluşmasına neden olursunuz.
3. Profili dilediğiniz şekilde özelleştirin. Örneğin, yazıcılar yükleyin ve gereksinim duyduğunuz sürücüleri eşleyin.
4. Yerel kullanıcı oturumunu kapatın ve yönetici olarak yeniden oturum açın.
5. Profildeki bazı dosyalar gizli olduğu ve yeni oluşturulan özel varsayılan kullanıcı profiline kopyalanmaları gerektiği için, Gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini etkinleştirin. Bunu yapmak için şu adımları uygulayın: a. Bilgisayarım'ı çift tıklatın, Araçlar'ı tıklatın ve sonra da Klasör Seçenekleri'ni tıklatın.
b. Görünüm sekmesindeki Gelişmiş ayarlar altında, Gizli dosya ve klasörleri göster'i ve sonra da Tamam'ı tıklatın.

6. Geçerli varsayılan kullanıcı profilini, özelleştirilmiş varsayılan kullanıcı profili ile değiştirin. Bunu yapmak için şu adımları uygulayın: a. Denetim Masası'nda, Sistem'i çift tıklatın.
b. Sistem Özellikleri iletişim kutusunda Gelişmiş sekmesini tıklatın.
c. Kullanıcı Profilleri altında, Ayarlar'ı tıklatın.
d. Kullanıcı Profilleri iletişim kutusunda, yeni oluşturduğunuz kullanıcı profilini ve sonra da Kopyala'yı tıklatın.
e. Kopyala iletişim kutusundaki Profilin kopyalanacağı yer altında, sırasıyla Gözat'ı, C:\Documents and Settings\Default User klasörünü ve sonra da Tamam'ı tıklatın.
f. Kullanımına izin verilen profiller altında, Değiştir'i tıklatın, Everyone grubunu tıklatın ve sonra da Tamam'ı tıklatın. Everyone grubu görünmüyorsa, Gelişmiş'i tıklatın, Şimdi Bul'u tıklatın, Everyone'ı tıklatın ve sonra da Tamam'ı tıklatın.

Windows XP özel varsayılan kullanıcı profilini bundan sonra bilgisayarda oturum açan her yeni kullanıcıya uygular.

Not: C:\Documents and Settings\Default User klasörüne kaydettiğiniz profili farklı bir bilgisayarda aynı klasöre kopyalayarak bu özel profili diğer Windows XP tabanlı bilgisayarlarda da kullanabilirsiniz

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6339
favori
like
share