Uzmanlar tarafından tedavi edilmesi gereken bir sorun olarak değerlendirilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite konusunda öğretmenlerin de eğitilmesi gerekiyor.

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bengi Semerci, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun, okul öncesi dönemden, erişkin döneme kadar hayatı olumsuz etkileyen önemli bir rahatsızlık olduğunu belirtti.

Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğunun, tedavi edilmesi gereken bir sorun olduğunu ifade eden Prof. Dr. Semerci, "Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, dikkatini toplayamamak, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik, içten gelen ama ifade edilemeyen bir duygudur. Bireyde bu bulguların hepsi olabileceği gibi bazen sadece biri de görülebilir" dedi.

Prof. Dr. Semerci, hiperaktifliğin sadece afacan, düz duvara tırmanan, yerinde duramayan değil, saatlerce televizyon önünden kalkamayan çocukta da olabileceğine dikkati çekerek, "Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, önemli bir rahatsızlıktır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu doğru şekilde ele alındığı zaman, kolay tedavi edilebilmektedir" diye konuştu. ERKEK ÇOCUKLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR
Prof. Dr. Semerci, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun, bütün yaşam boyunca hem çocukluk hem de daha sonraki dönemde erkek çocuklarda, kız çocuklardan daha fazla görüldüğünü söyledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 396
favori
like
share
sonbahargibi Tarih: 06.10.2007 20:00
evet bence de önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu ..çocuk yaşlarda tespit edilirse tedavi etme sansı daha cok..tskler