) Windows XP ile birlikte programlara XP deki görselliği sağlamak için manifest dosyaları özelliği gelmiştir. Ya bu programın kaynağının içinde yer alır yada programla aynı klasörde ve programın adından sonra .manifest uzantısı gelerek oluşturulur. Manifest dosyaları XML ile yazılır. Eğer kod uygunsa program çalışır. Fakat manifest anlamsız, uygun olmayan yada boş olduğu zaman program hiç çalışmaz. Explorer açıkken böyle bir durumda programı çalıştırdığıınzda "Bir dosya için birim, açık dosya artık geçerli olmayacak biçimde dışarıdan değiştirilmiş." hatasını alırsınız. Peki ya bu manifest özelliğini sistem kök klasörünün (Genelde c:\windows) içinde olan explorer.exe nin kendisinde denersek... Tahmin etmişsinizdir. Windows açılırken explorer.exe ve altında çalışan programlar hariç hepsi çalışır. Explorer.exe çalışmaz aynı zamanda hata da vermez. Sadece arkaplan görünür.
2) Eğer notepad.exe calc.exe vs Windows uygulamalarını silmeyi denediyseniz. Bu dosyaların belirli bir süre sonra tekrar oluştuğuunu görürsünüz. Bunu Windows XP Pro daki Hesap makinesindeki bir hatayı düzeltmek isterken öğrendim. Değiştiriyorum tekrar eski haline dönüyor. Aynı isimle (calc.exe) gizli dosyaları ve sistem dosyalarını açıp arama yaptığımda system32 klasöründeki dllcache isimli bir klasörün içinde calc.exe ve daha birsürü Windows uygulamalarının olduğunu göreceksiniz. Meğer Windows dosyaları değiştikleri zaman oradan kopyalıyormuş Ve calc.exe yi buradanda değiştirdim. Windows Dosya Koruması diye bir dialog çıktı. İptal dediğimde calc.exe değişmiş oldu. Aslında açık sayılmaz ama daha güvenli yapabilirlerdi...
3) Deneyenler bilir Windows'ta erişim engelli dosyalarda değişiklik yapamaz, silemez veya taşıyamazsınız ama adını değiştirebilirsiniz :P Ne işe yarar demeyin ben bu yöntemle fazla uğraşmadan eagle filter i kapattım. Hayır yasal olmayan sitelerde kapatsa neyse. Açmam gereken sayfada sadece Internet Explorer da çalışıyormuş. Firefox ta işe yaramadı. Mecbur eagleflt.dll dosyasının adını ef.dll yaptım. İşe yaradı (Firefox'ta Kenidini Internet Explorer gibi göster diye bir özellik varmış ama onu bulamadım :P)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1591
favori
like
share