Gıcık programlardan kurtulun!!!

Aslında bu tür bir mesaj daha önce atılmış ama bence içinde yeterli bilgi bulunmuyor arkadaşlar. Konu özellikle adult sitelere girilmesi sonucu bilgisayara yüklenen ve her açılışta sizi başka ve çok pahalı bir kanaldan internete sokan progr*****larla ilgili. Ben internet kafe işletiyorum ve inanın her gün en az 20 tane bu tip program temizliyorum. Gerçi ben harici modem kullandığım için bunlar amaçlarına ulaşamıyorlar ama yine de bilgisayarların normal yolla internete bağlanmasını engelliyorlar. Bunlardan kurtulmanız için yapmanız gerekenler;

1) Girdiğiniz sitede bir linke tıklamadan önce mousu linkin üzerine getirin ve ekranın sol alt köşesindeki durum çubuğundan sizi nereye yönlendirdiğine dikkat edin. EXE uzantılı hiçbir programı indirmeyin!!!

2) Yine de bazı programlar sorgusuz sualsiz bilgisayara girerler ve bunları temizlemek biraz uzun iştir. İlk iş olarak ethernet kablonuzu çıkarın ya da modeminizi kapatın...

3) Bu tip programların %99'u siz görmesenizde arka planda çalışır; bu nedenle "Bul" komutunu kullanarak programları bulsanız bile silemezsiniz. Size erişim engellendi dosya kullanılıyor benzeri bi uyarı çıkar. Ctrl_Alt_Del tuşlarına basıp o an aktif olarak çalışan tüm gereksiz programları kapatın. Sadece explorer ve systray'ın kalması yeterlidir mesela. Bu programları kapatmadan önce ismi size yabancı gelen tüm uygulama isimlerini bi yere not edin.

4) Sonra Başlat-->Bul komutundan teker teker tüm not ettiğiniz programları silin. Bazen silinemiyor uyarısı çıksada bikaç denemede silineceklerdir. Eğer hala silemiyorsanız program kendini arka planda tekrar açmış olabilir. Kapatın ve tekrar silin.

5) Ne yazık ki daha kurtulamadık, bu şekilde bırakırsanız büyük ihtimalle bilgisayar yeniden başladığında aynı işlemleri yapmak zorunda kalırsınız. Bu programları kendilerini kopyaladıkları Registry kayıtlarından da silmeliyiz. Bunun için Başlat --->Çalıştır'ı tıklatın ve açılan kutucuğa Regedit yazıp entera basın. Burası Registry kaydınız ve dikkatli olun yanlış işler yapmamalıyız. Önce F3'e basın ve açılan menüden aramak istediğiniz kelimeyi yazın; örnek "LiveCam_tr". Program kayıtları arayacak ve ilk kaydı bulduğunda duracaktır. Kayıdı sağ klikleyip güvenle silebilirsiniz. Sonra tekrar F3'e basıp kayıt içi arama tamamlandı diyene kadar bu işlemleri sürdürün. Bu sisteminizden programı geri dönüşümü olmayan bi şekilde silecek ve açılış menüsünden de kaldıracaktır.

6) Burada dikkat etmeniz gereken tek şey örneğin "xxx" veya "sex" gibi sözcükler aratırken windowsun kullandığı kayıtları da silmemeniz mesela "Sex" sözcüğü arartırken program "MSexplorer" gibi bir kayıtta da duracaktır. O yüzden silmeden önce kaydın o adi programlara ait olduğuna emin olun.

7) Biraz uzun oldu biliyorum arkadaşlar ama bunun tek yolu bu. Programlarım klasörlerindeki Uninstall dosyalarına aldanmayın hiç bir işe yaramaz. ha bi de sabırlı olun çünkü bu tip programlar kendilerini registry'de bi çok anahtara kopyalarlar ve tek tek silinmeleri baya uzun sürebilir.

Bu şekilde sizi uyuz eden tüm uygulamalardan garantili şekilde kurtulabilirsiniz. Herkese kolay gelsin...

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 476
favori
like
share
kiboy Tarih: 29.11.2007 00:19
teşekkürler bilgi için