Tıpta devrim niteliğinde olduğu düşünülen yeni bir anestezi türü geliştirildi.
ABD´li araştırmacıların, özellikle cerrahi, dişçilik ve doğumda, ağrı tedavisini dönüştürecek buluşu tıpta, 1846´da eterin bulunmasıyla cerrahide yaşanan devrime benzer bir büyük sıçrama yaratabilir.
Şu anda kullanılan yöntemde, lokal anestezi ilaçları sadece ağrıyı hisseden hücreleri değil tüm sinir hücrelerini uyuşturuyor; bu da geçici felç ve hissizliğe neden oluyor. Yeni anestezideyse, yalnızca ağrıyı hisseden sinir hücreleri hedef alınıyor; kas hareketi ve dokunma gibi duyulardan sorumlu hücrelere dokunulmuyor. Yeni formülde, kırmızı biberin içinde bulunan ve bugünkü anestezinin yarattığı yan etkilere, örneğin bilinç kaybına veya felce neden olmayan etkin madde ´kapsaisin´le, genelgeçer lokal anestezi ilacı ´lidokain´in türevi olan QX 314 bir arada kullanılıyor.

Sadece ağrı veren hücreyi hedefliyor
Massachusetts Hastanesi´nden Dr. Clifford Woolf ve Harvard Tıp Okulu´ndan Prof. Bruce Bean, bu iki kimyasalın bir araya geldiğinde, yalnızca ağrı sinyali veren sinir hücrelerini hedef aldığını ve o hücrelerin beyne ´acı´ sinyalleri göndermesini engellediğini gözlemledi. Bu iki molekülün acıyı durdurmasının sırrı, yalnızca acı tespitiyle görevli sinir hücrelerinin gözeneklerini hedef alabilmelerinde. Bu bileşim, acıyı ileten sinir hücrelerinin dışarıyla bağlantısını da kesiyor. Yöntemin diş operasyonlarında, diz ve diğer eklem ameliyatlarında, doğumda ve kronikleşme potansiyeli taşıyan ağrıların tedavisinde faydalı olacağı düşünülüyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 445
favori
like
share