Zerrin Özer

Son güncelleme: 09.09.2008 15:41
  • noimage

Türk pop müziğinin dev yorumcularından Zerrin Özer, güçlü, kendine has sesi ve etkili yorumuyla yıllardır adından övgüyle bahsedilen bir şarkıcı oldu.

Zerrin Özer, 4 Kasım 1962 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini bu ilde tamamladı. Kafasında hep müzik vardı. Yaptığı bir çalışmayla TRT'den aldığı ödül onu bu konuda cesaretlendirip, müziğe iyice yoğunlaşmasına sebep oldu. 1978 - 80 yıllarında Türkiye'nin en ünlü orkestrası, İstanbul Gelişim Orkestrası ile caz ve dans müziği yaptı.

1980'li yılların başında ilk dikkat çeken çalışması 'Gönül' ile Altın Plak ödülünü almaya hak kazandı. Artık kapılar açılmıştı. Hem de Paris'e kadar... 1982 yılında Paris Eyfel Kulesi'nde 'Binbir Gece' adı altında Türkiye'yi tanıtıcı konserler verdi. Sadece bununla da kalmadı, bir yıl sonra Paris'teki Olympia'da bir resital için sahneye çıktı.

1988'de "Bırak Ellerimi" ardından 1989'da 'Dünya Tatlısı' albümünü çıkardı. Biraz ara verip 1991 yılında 'İşte Ben' adlı albümüyle geri döndü. Hem de ödüller ve övgülerle beraber...

90'lar iyi başlasa da çok parlak devam etmedi. Önce başarısız bir evlilik, ardından sağlık problemleri... 1997'ye kadar çıkınca merak edilen ama çok da bekleneni veremeyen birkaç çalışma yaptı.

2000 yılında yeniden toparlanan ve kendini hatırlatmak isteyen sanatçı, "Bir Zerrin Özer Arşivi" adlı toplama bir albüm çıkardı. Albüm onu yeniden gündeme getirmekle kalmadı, çıktığı ayların en çok satan çalışması oldu.

O yaz

Ne güzel geçmişti bütün bir yaz
    Başımda kavak yelleri esen o yaş
    Bense hanımeli kadar beyaz
    Çalmıştınız kalbimi bilmeden biraz
    Bense hanımeli kadar beyaz
    Çalmıştınız kalbimi bilmeden biraz

Nasılda konuşurduk bahçelerde
    Şarkı söylerdik mehtaplı gecelerde
    Sen bana ben sana komşu evlerde
    Kök sarmaşıklar gibi sarıldık o yaz
    Sen bana ben sana komşu evlerde