Haluk Levent

Son güncelleme: 04.05.2010 12:18
  • noimage

26 Kasım 1968 yılında Adana'da doğdu. İlk ve ortaokulu Sabancı İlk Öğretim Okulu'nda okudu. Ortaokul sıralarındaki taklit yeteneği onu tiyatro çalışmalarına yöneltti. Liseyi Adana Atatürk Lisesi'nde okudu. Haluk Levent'in tiyatro faaliyetleri lise yıllarında da devam etti. Liseden sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği'ni kazandı, bir yıl okudu fakat devam etmedi. Sonra Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı'nı kazandı ancak yine bir yıl devam etti. İkinci yılında Orta Doğu Üniversitesi Fizik Bölümü'nü kazandı yine devam etmedi. Bu kez Ankara Üniversitesi Muhasebe Bölümü'nü kazandı ancak ısrarla yine devam etmedi ve son olarak Bilkent Üniversitesi Dil Öğretim'e kaydını yaptırdı.
    Bu arada ticaretle de uğraşan Haluk Levent işlerinin iyi gitmemesi üzerine İstanbul'a geldi. Özellikle Ortaköy'de barlarda çalışarak geçimini sağlamaya çalışan Haluk Levent 1992 yılının sonlarına doğru ilk albümü "Yollarda Bulurum Seni" yi Nokta Müzik''e yaptı ve o albüm 600,000 adet sattı. Bu albümle birlikte tanınan Haluk Levent sayısız hayır konserine çıktı. Buradan elde edilen gelirlerle yüzlerce insana dializ ve solunum makinesi aldı.1989 yılında çekte tahrifat suçu işlediği gerekçesiyle 9 ay 15 gün cezaevinde yattı. Cezaevi günlerinde kendisini sevenlerin yalnız bırakmadığını söyleyen Haluk Levent cezaevi çıkışından sonra konserlerine devam etti. Albümleri satış rekorları kıran Haluk Levent son olarak askere giderken "Yine Ayrılık" adlı albümünü çıkardı. Bu arada çevreci özellikleri ile de bilinen genç sanatçı destek amacıyla 11 saat sahnede şarkı söyleyerek kırılması güç bir rekor denemesinde de bulundu.

YOLLARDA (1993)

1. Yollarda Bulurum Seni
    2. Alışamadım
    3. Gökova
    4. Ankara
    5. Rinna Nay
    6. Bu Ateş Sönmez
    7. Bosna
    8. Akdeniz Akşamları
    9. Kızılcıklar Oldumu
    10. Yollarda

BİR GECE VAKTİ (1995)

1. Nerdesin (4.09)
    2. Sevenler Ağlarmış (3.47)
    3. Nereye Saklarsın (3.29)
    4. Köprü (3.51)
    5. Al Beni (3.45)
    6. Öpmek İsterdim (3.45)
    7. Oyun (3.56)
    8. Ararım Seni (Bir Gece Vakti) (5.19)
    9. Gel Gel (Gül Biraz) (3.49)
    10. Allı Turnam (5.14)
    11. Balıkçı (3.45)

ARKADAŞ (1996)

1. Kağızman (3.39)
    2. Akşamlar (4.57)
    3. Pazartesi Günleri (4.56)
    4. Yeter Ki (2.59)
    5a. Portakal Çiçeği (3.05)
    5b. Nerelerdesin (4.35)
    6. Ölmesin Çocuklar (5.05)
    7. Antalya'da Sonbahar (4.01)
    8. Edirne Türküsü (4.15)
    9. Tuttuğun Altın Olsa (3.33)
    10. Türkiyem (4.06)
    11. Anadolu Diyarında (3.54)

MEKTUP (1997)

1. Mektup (3.23)
    2. Vefasız (4.38)
    3. Hani Benim Olacaktın (4.00)
    4. Zeytinden Aşımısın (2.54)
    5. Eller Eller (3.45)
    6. Güneşin Battığı Sahilde (5.12)
    7. Akdeniz Akşamları (4.41)
    8. Anlasana (4.48)
    9. İrem Kız (4.00)
    10. Neyleyim (4.15)
    11. Bu Şehirden Gidelim Artık (4.59)

YİNE AYRILIK (1998)

1. Deli Gönlüm (4.06)
    2. Gülendam (3.38)
    3. Ayrılık (4.39)
    4. Heyyamola (3.00)
    5. Anlamadın (4.08)
    6. Hakim Amca (3.59)
    7. Gülün Bittiği Yer (4.50)
    8. Cemalim (4.26)
    9. Hiçe Açılan Kapılar (4.10)
    10. Bülbül (4.28)
    11. Pamukkale (4.09)

KRAL ÇIPLAK (2001)

1. Aşkın Mapushane (4.59)
    2. Dostum (5.00)
    3. Dağlar (5.29)
    4. Olmuyor Böyle (4.26)
    5. Sır (5.08)
    6. Kral Çıplak (5.34)
    7. Sevmek Böyledir İşte (4.06)
    8. Geceden (3.37)
    9. Anla (4.22)
    10. Çerkez Kızı (3.51)
    11. Gariban (3.54)
    12. Kaçış (1.56)

BİR ERKEĞİN GÜNLÜĞÜ (2002)

1. Acılara Tutunmak (3.57)
    2. Zor Aşk (4.14)
    3. Deliveren (4.45)
    4. Sen Gidince (4.26)
    5. Deliler (4.21)
    6. Alışamadım (5.30)
    7. Bu Aşk Burada Biter (3.57)
    8. Kaderimin Oyunu (4.38)
    9. Hadi Gül (5.04)
    10. Yalan (4.36)
    11. Ben Ölmeden (4.38)
    12. Dağlara Küstüm (4.19)
    13a. Şiir:Cumartesi (5.21)
    13b. Bu Şehir (5.21)
    14. Dillirga (3.05)

TÜRKİYE TURNESİ (2003)

1. Yeter Artık Deli Gönül (4.30)
    2. Gülün Bittiği Yer (5.09)
    3. Hani Benim Olacaktın (3.42)
    4. Al Beni Yar (4.02)
    5. Kaçış (5.20)
    6. Deprem (4.32)
    7. Öpmek İsterdim (3.25)
    8. Gelmedin (3.27)
    9. Balıkçı (2.48)
    10. Ela Gözlü (3.51)
    11. Gülendam (4.23)
    12. Yalan (3.31)
    13. Öyle Bir Yerdeyim Ki (2.21)
    14. İçimde Ölen Biri Var (4.02)
    15. Tek Başına (5.38)
    16. Zor Aşk (6.16)
    17. Kader (4.05)

AÇ PENCERENİ (2004)

1. Gece Kuşları (4.40)
    2. Mülteci (4.47)
    3. Dönmen Lazım (4.24)
    4. Salıncaklar (4.16)
    5. Dağlar mı? Yollar mı? (3.44)
    6. Divane (3.42)
    7. Gecelerim (3.30)
    8. Aç pencereni (5.44)
    9. corc buş (4.38)
    10. Aşık Veysel (3.57)
    11. İzmir (5.38)
    12. Yabancı (4.45)
    13. Cesaretin Ustadır (4.01)

ANNEMİM TÜRKÜLERİ (2005)

1. Sensiz Yaşayabilmirem (Yandırdın Kalbimi)
    2. Çemberimde Gül Oya
    3. Karadır Kaşların
    4. Haydar
    5. Dert Olur
    6. İzmir'in Kavakları
    7. Çatal Çama Kurşun Attım
    8. Böyle İkrar İlen
    9. Drama Köprüsü
    10. Dillirga
    11. Derule
    12. Emirdağı
#23.09.2008 20:26 0 0 0
  • Bazı Güzel Şarkılarını İstisna Olarak Ayırarak Bağırmayla Şarkı Söylemek Arasındaki Farkı Ayırt Edemediğini Düşünüyorum :D
#23.09.2008 21:37 0 0 0
  • Haluk Levent Kimdir - Haluk Levent Resimleri - Haluk Levent Biyografisi - Haluk Levent Hakkında

noimage

26 Kasım 1968'de Adana’nın Yüreğir ilçesinde doğdu. İlkokulu Sabancı İlk Öğretim Okulu'nda okudu. Adana Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. Sonra sırasıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği,Ankara Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü ve Ankara Üniversitesi Muhasebe bölümünde kısa zamanlar öğrencilik yaptı. Üniversite giriş sınavlarını kazanıyordu ama eğitimini istikrarlı bir şekilde ilerletemiyordu. Bu durumda ailesinin maddi sıkıntıları da önemli bir rol oynuyordu.
    Sınavlarla geçen bu yıllar içinde ticaretle uğraşan Haluk Levent, başarısız bir ticaret adamı olarak Adana'dan ayrıldı ve kendini yollara verdi. İlk albümünün “Yollarda" adını alması da bugünlerdeki deneyimlerin sebebidir. Birçok şehirde dolaşıp şarkı söyledi. Kimi zaman hasta bir kız çocuğu için sokak sokak dolaşıp şarkı söyleyerek para toplamaya çalıştı. Bu çabaların bazılarında başarılı oldu.
    1992 yılında İstanbul'a geldi. Ortaköy'de çeşitli barlarda çalıştı. Yıldıray Gürgen ile tanıştı.Bununla beraber Serdar Öztop ve Akın Eldes gibi kaliteli müzisyenlerle çalışıp albümlerinin kalitesinin artmasını sağladı 1990’da başladığı albüm çalışmaları zahmetli ve yıldırıcı üç yılın ardından meyvesini verdi. 1993 Temmuz'unda "Yollarda" albümünü çıkarttı. Bu albüm aynı zamanda Anadolu Rock müziğinin ortaya çıktığı 70’lerden sonra ikinci yükseliş döneminin ilk eserlerindendi. Aynı yıl Moğollar da 20 yıl aradan sonraki ilk albümünü çıkartmıştır. “Yollarda” hiç beklenmedik bir şekilde yaklaşık ikiyüzbinlik satış rakamına ulaştı. Bu, Türkiye Müzik piyasasında açılan yeni bir kulvarın ardından milyonları sürükleyeceğine dair ilk işaret gibiydi.
    İlk albümün ardından 1995 Ekim'inde "Bir Gece Vakti" bir milyona yaklaşan satış rakamıyla müzik gündemine bomba gibi düştü. Yine 1996'nın hemen sonunda “Arkadaş” albümü piyasaya çıktı. Bu albümle sanatçı, Anadolu Rock müziğin müzikal anlamda en başarılı örneklerinden birine imza atmıştır. Sanatçı “Arkadaş” albümü için "Bu albümle dünya standartlarını yakaladım" demektedir.
    1997’nin Ağustos ayında cezaevine girdi. Yaklaşık on yıldır kurtulamadığı ticari bir dava yüzünden 9 ay cezaevinde kaldı. Cezaevindeyken uzun saçlarını kesip Akkuyu’ya, yapılması düşünülen Nükleer santral projesinin protesto gösterilerine yolladı. Cezaevine girmeden önce oluşturmuş olduğu kayıtlarla “Mektup” albümünü çıkarttı. “Mektup” içeriden dışarıya yazılmıştı ve dışarıda bu “Mektup”u yüz binlerce kişi okudu. İçerde boş durmadı “Kedi Köprüsü” adlı ilk kitabını yazdı. Gözleri kör eden ışıklardan kurtulmuş ve her ne kadar yüz bin mektup almış olsa da sonunda kendisine kalmıştı. Bu “kendinelik” bir kitapla somutlaştı.
    Cezaevinden çıktıktan sonra yeni albümünü hazırlamak için çok az bir vakti vardı. Çünkü 18 aylık askerlik görevi bekliyordu. Bu koşullar altında 1998 Eylül'ünde “Yine Ayrılık” albümünü çıkarttı ve askere gitti. O askerdeyken bedelli askerlik çıktı. Anlamlı bir talihsizlik oldu. Askerdeyken Türkiye’nin daha önce hiç gitmemiş olduğu yerlerinde konserler verdi. Bütün Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da konserler verdi. 1999 depreminin ardından İzmit’te kurulan Çadır kentlerde bizzat çalışıp çadırlar kurdu. Depremzedeler yararına konserler verdi. Askerdeyken izin günlerinin hepsini stüdyoda geçirdi. 2000'in hemen başında “leyla.com”u çıkarttı. Gittikçe dijitalleşen bir dünyada duyguların da dijitalleştiğinden dem vuruyor, “Kamyoncunun Türküsü” şarkısıyla Susurluk’a gönderme yapıyordu.
    Askerlik görevinin ardından sırasıyla 2001 Şubat'ında “Kral Çıplak”, 2002 Ekim'inde “Bir Erkeğin Günlüğü” , 2004 Eylül'ünde “Aç Pencereni” 2005 Nisan'ında “Annemin Türküleri” adlı albümlerini piyasaya sürdü. Ayrıca ikinci deneme kitabı olan “Moritos’un Düşleri” ni yayımladı.
    Sanat yaşamının on beşinci yılına (2005) adım atan sanatçı, bu geçen on beş yıl boyunca yurtiçinde ve yurtdışında yaklaşık on bin konsere çıktı. Türkiye’de en çok konser veren sanatçıların başında gelen Haluk Levent, bu konserlerin çok önemli bir kısmından para almamış, konserin gelirini ihtiyacı olan hastalara vakfetmiştir. Yardımsever Rock’çı tanımının yakıştırılması bu sebeptendir.
    Aynı zamanda Çevre Sorunlarına karşı duyarlılığıyla ön plana çıkan sanatçı, hemen hemen her albümünde çevre bilincini aşılama yolunda şarkılara yer verdi. Türkiye’nin değişik bölgelerinde çevre katili projeler aleyhine davalar açtı ve açılan davalara müdahil oldu. Mersin’in Kazanlı ilçesindeki Caretta Caretta Kaplumbağalarının soyunun tükenmemesi için protesto gösterilerinde bulundu.
    Kısa sanat yaşamına on iki albüm, on bin konser, iki kitap yüzlerce ödül, yardım konserleri, iki tane rekor konser (on iki saatlik), onlarca çevre davası sığdıran Haluk Levent, yürüdüğü yolda olgun ve emin adımlar atmaya devam ediyor.Nesrin Yanarlar ile evli olup Ela ismide bir kız çocuğuna sahiptir.

Haluk Levent Resimleri
#19.02.2010 17:36 0 0 0
  • konular birleştirildi..
#19.02.2010 19:06 0 0 0
  • Adı müziğinden çok borçla, tutuklanmayla, polisle, çeteyle gündeme geldi. Türkiye'nin en tanınan rock'çılarından biri olan Haluk Levent, geçen haftayı çete suçlamasıyla nezarette geçirdi. Nezaretten çıkan sanatçı Habertürk' e konuştu ve yaşadığı süreci, borçlarını anlattı. "Ben batmış bir adamım, hatam borçlu olmak" diyen sanatçı, tefecileri suçladı. İşte Haluk Levent' in Habertürk' e verdiği röportaj....

* Son olarak insanları çetelere şikâyet ettiğiniz gerekçesiyle gözaltına alınmıştınız.

Bu işin aslı nedir?

Dünyanın en ücra köşesindeki Türk ler bile benim tefecilerden borç alıp ödeyemediğimi ve tefecilerinde "ben ona mal verdim, el verdim, paraverdim" diye beni zedelemeye çalıştıklarını bilir. Bunu inkâr ettim mi? Hayır. Olay bundan ibaret. Ben de bu kadar rant, borç varken işin içine 2-3 tane gayrimeşru kimsenin girmesi doğal. Bana, "Haluk senin buraya borcun varmış, halledelim" denilmeside doğal. Ama ben buna meyil vermemişim.

* Çeteye insanları şikâyet ettiniz mi?

İddianameye bakıyorum. Bir tane "Dövün, sövün" diye bir şey yok. Bir adamın bile burnu mu kanamış?

* Size karşı bir komplo mu var?

Komplo yok ama basına yanlış bilgi gidiyor. Tutuklanmayacağımı biliyordum. Borçlu olmam bütün dünyadaki suçları işlediğim anlamına gelmez.

* Yaşanan bu süreçte sizin hiç suçunuz olmadı mı?

Baştan hatalıyım. Borç batağına batmış bir adamım. Bir yerden alıyorum bir yere veriyorum. Konserlerime hacizler geliyor. Hatam tefecilerden yüklü faizlerde paralar alıp onlardan korkmam.

* Nasıl kurtulacaksınız bu bataktan?

Ankara'da bir hanımefendi var. 50 milyar para almışım, 50 milyarı 1 trilyon 650 milyar yapmış.Kadın diye güvenip ona evrak vermişim. Evraklardan bazıları ödenmemiş kadın beni mahkemeye vermiş. Ben her bir 50 milyara 1.5 trilyon ödesem Maliye Bakanı gelse bana yeterli olur mu? Olmaz. Suçum borçlu olmak ve borçlarını ödeyememek.

* Sanatçısınız, parayla neden bu kadar ilgilisiniz?

Zamanında battım. İnşaat işine, borsa işine girdim. Hatasız değilim ama gösterildiği gibi tu kaka da değilim. Terörist değil borçluyum.

* Müzik hayatınız ne durumda?

Yeni bir albüm çıkarıyorum. Her yere konsere gidiyorum. Biradam gelecek ve beni kurtaracak.Ben kendime şuan ortak arıyorum. Borçluyum, para kazanıyorum ama kazandığım paralar faizleri ödemeye yetmiyor. İnsanlarbana bir buçuk yıl bulaşmasınlar,konserlerden kazandıklarımla 10 trilyonu bulurum.
#21.04.2010 08:18 0 0 0
  • Takip ettiğim ve görüştüğüm bi insan.Grup üyeleriylede çok samimiyiz.Süper bi insan.
#27.04.2010 17:30 0 0 0
  • İyibir çalışma..teşekkürler..
#04.05.2010 12:18 0 0 0