Nuri Okutan

Son güncelleme: 15.06.2009 15:08
  • Nuri Okutan Kimdir - Nuri Okutan Hakkında - Nuri Okutan Resimleri - Nuri Okutan Biyografi

1962 Isparta Eğridir doğumlu olup, Orta öğrenimini Gönen Öğretmen Lisesinde tamamladı.
    Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünü 1985 yılında bitirdi. Yüksek Lisansını Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Yönetim - Organizasyon alanında yaptı.
    1989-1990 yıllarında bir yıl süre ile İngiltere`de Canterbury ve Margate kentlerinde mesleki konularda bilgi, görgü ve dil eğitimi aldı. 1986 yılında İçişleri Bakanlığınca açılan bir ay süreli planlama yönetimi kursuna katıldı. Yine 1986 yılında 6 ay süre ile planlama uzmanlığı yaptıktan sonra Bitlis Kaymakam adaylığı, Amasya-Taşova Kaymakam vekilliği, Bursa-Harmancık, Van-Bahçesaray, Erzurum-Narman, Gümüşhane-Kelkit ilçelerinde Kaymakamlık görevlerinde bulundu.
    İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde 1996 yılında Şube Müdürü ve Daire Başkanı olarak görev yaptı. 1997 tarihinden 17.08.1999 tarihine kadar Personel Genel Müdürlüğü Daire başkanı olarak görev yaptı. 1999 tarihinden 11.08.2000 tarihine kadar Personel Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığı görevini yaptı.
    noimage
    11.08.2000-10.09.2004 tarihleri arasında Siirt Valiliği görevini yaptı. 15.09.2004 tarihinde Sakarya Valiliği'ne, 07.03.2007 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Kararname ile de Trabzon Valiliği'ne atandı ve 16.03.2007 tarihinde görevine başladı.
    Vali OKUTAN evli ve üç çocuk babası olup, eşi Ankara Hukuk Fakültesi'nde öğrenim görmektedir.

Nuri Okutan Resimleri
#19.11.2008 09:58 0 0 0
  • Trabzon Valisi Nuri Okutan, Toplumun Geleceği ile İlgili Hayalleri Olanların, Çocuklara Yönelmek Zorunda Olduğunu Söyledi.

Trabzon Valisi Nuri Okutan, toplumun geleceği ile ilgili hayalleri olanların, çocuklara yönelmek zorunda olduğunu söyledi. Vali Okutan, Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde Avrupa Birliği (AB) ve UNICEF'in desteği ile yürütülen ve 12 ilde uygulanan 'Önce Çocuklar - Çocuk Koruma Mekanizmalarının İl Düzeyinde Modelleşmesi Projesi'nin Trabzon'daki ilk toplantısında yaptığı konuşmada, toplumun geleceğinde aile ve çocuğun eğitiminin önemine vurgu yaptı.

Vali Okutan, "Bugünün çocukları, yarının büyükleridir. Bir çocuğun kişilik gelişiminin yüzde 70'i 7 yaşına kadar şekillenmektedir. Bu safhada da ailenin önemi ortaya çıkıyor." dedi.
    Çocuğun eğitiminde ailenin içinde bulunduğu şartların da çok önemli olduğuna işaret eden Okutan, "Çocuğun yetişeceği ailenin içinde bulunduğu şartlar, sokak ve çevrenin durumu çok önemli. İnsanların sosyal yaşantısının bir parçası olan sokak sahiplenilmez ise çocuklar için tehlikeli olmaya başlar. Bunun yanında internet çocuğun gelişimi için önemli bir fırsatken, sahip çıkılmadığı zaman en büyük tehlike haline gelebilir." diye konuştu.
    Okutan, anne-babayı, çocukları eğitim çevresine çekmek için okul öncesi eğitime ağırlık verilmesi gerektiğini dile getirdi.
    Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Sadrettin Gönültaş ise projenin amacının çocuk merkezli önleme, koruma ve izleme hizmetlerinin verilebilmesi için etkili ve eşgüdümlü çalışma mekanizmaları oluşturmak olduğunu belirtti.
    Çocuğa hizmet götüren tüm kesimler arasında işbirliğinin oluşturulması ve mevcut hizmet mekanizmalarının güçlendirilmesi yönünde önemli bir adım atıldığını kaydeden Gönültaş, "Proje kapsamında yapılacak bilgilendirme toplantılarında; çocuğa hizmet götüren kurumların hizmetlerinin tanıtılması, hizmetlerde il düzeyinde etkili bir işbirliği için görüş oluşturulması, aile eğitimlerinin yaygınlaştırılması, çözüm önerileri geliştirilmesi ve ilgini tarafların bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir." diye konuştu.
    Türkiye'deki 0-18 yaş arası nüfusun 25 milyon olduğunu dikkat çeken Gönültaş, bu durumun Türkiye için konunun önemini daha da arttırdığına ve kurumlar arası etkili bir işbirliğini zorunlu kıldığına vurgu yaptı.
    PROJE HAKKINDA
    Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde AB'nin mali, UNICEF'in ise teknik desteği ile yürütülen Önce Çocuklar - Çocuk Koruma Mekanizmalarının İl Düzeyinde Modelleşmesi Projesi, Trabzon, Adana, Ankara, Batman, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Mersin, Samsun ve Şanlıurfa illerinde uygulanacak.
    Çocuk eğitimi ve hakları üzerine yürütülecek olan projenin ana hedefleri şunlar: "Çocuk Koruma Kanunu'nun uygulamasına yönelik kapasitenin geliştirilmesi, ebeveyn eğitimleri ve danışmanlık hizmetleri, 81 ilde uygulanacak telafi eğitimleri ile okul çağına gelmiş ancak okula gidememiş 50 bin çocuğun eğitilmesi, 12 ilde Çocuk Hakları komitelerinin kurulması, il düzeyinde Çocuk Koruma Kanunu'nun daha iyi uygulanmasına yönelik koordinasyon mekanizması oluşturulması ve ulusal düzeyde ilgili kurumlar arasında veri izleme ve değerlendirme sisteminin kurulması."
#09.04.2009 13:00 0 0 0
#09.04.2009 13:47 0 0 0
  • Vali Okutandan Veda Turları

noimage
    Nuri Okutan'ın veda turları

Urfa'ya atanan Trabzon Valisi Nuri Okutan, veda turlarına başladı.
    Vali Okutan ilk olarak Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Rıza Can'ı makamında ziyaret ederken sırasıyla, Adalet Komisyonu Başkanı Dursun Kaya Güleç, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Nakittin Buğday, KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ahmet Uzunçakmak, Baro Başkanı Mehmet Şentürk, Emniyet Müdürü Feridun Boz'u ziyaret ederek bir süre görüştü.
    Vali Okutan, ziyaretleri sırasında Trabzon'da çok güzel günlerinin olduğunu belirterek, güzel anılarla ayrılacağını söyledi. Cumhuriyet Başsavcısı Rıza Can, kendisini daha önce Urfa'da görev yaptığını belirterek Urfa'nın Türkiye'nin önemli kentlerinden biri olduğunu kaydetti.
    Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen ise Vali Nuri Okutan'ın üniversiteye olan ilgi ve desteklerini hiç bir zaman esirgemediğini belirterek yeni görevinde başarılar diledi. Vali Okutan'da bazı projelerin hayata geçirme noktasında üniversite ile birlikte hareket ettiklerini ifade ederek, güzel çalışmalar yaptıklarını anlattı.
    Konuşmaların ardından Rektör İbrahim Özen, Vali Okutan'a plaket takdim etti. Öte yandan Vali Okutan'ın gelecek hafta başında Trabzon'dan ayrılması bekleniyor.
#15.06.2009 15:06 0 0 0
  • saoL
#15.06.2009 15:08 0 0 0