Nilüfer

Son güncelleme: 04.05.2009 17:57
  • Nilüfer Kimdir - Biyografisi - Albümleri

noimage

Gerçek Adı Nilüfer Yumlu olan sanatçımız1970'te, henüz İstanbul İtalyan Lisesi'nde öğrenciyken katıldığı bir ses yarışmasını kazanmasının ardından, 1970'li yılların başında "Kalbim Bir Pusula", "Dünya Dönüyor" adlı hit şarkılarla ünlü oldu. 1978 yılında Grup Nazar ile birlikte Türkiye'yi TRT adına Paris'te Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil etti.

1972 yılında "Kalbim Bir Pusula" adlı ilk 45'liğini çıkardıktan sonra, 1973'te "Dünya Dönüyor" 45'liği ile asıl çıkışını yakaladı. "Dünya Dönüyor"un da yer aldığı ilk albümü "Nilüfer'74"teki "Göreceksin Kendini", "Aldanırım Sana" ve "Başıma Gelenler" gibi şarkılar Türk Pop Müzik tarihinde unutulmaz klasikler arasına girdi.

Bu albümü 1975'te "Oh Ya", 1976'da "Off Aman Aman" ve 1977'de "Kim Arar Seni" adlı 45'likler izledi. 80'li yıllara gelindiğinde "Nilüfer'79", "Nilüfer'80" ve "Sensiz Olmaz" adlı albümleri, "Nilüfer'84" adlı albüm izledi. Albümün hitleri arasında "Varsa Söyle", "Dönsen Bile", "Kar Taneleri" gibi unutulmaz şarkılar da vardı. Bu albümle birlikte Nilüfer, Kayahan bestelerine albümlerinde yer vermeye başladı. Nilüfer "Bir Selam Yeter" adlı albümünü 1985 yılında çıkardı. Bu albümün en büyük özelliği sözü, müziği kendisine ait ilk şarkı olan "Erkekler Ağlamaz"ı da içermesiydi.

1986 yılında onun ününü pekiştiren ve onu dünyaya tanıtan "Geceler" adlı albüm geldi. Bu albümde "Geceler", "Tek Başına", "İspanyol Meyhanesi", "Sensiz Yıllarda" ve "Seni Beklerim Öptüğün Yerde" gibi birçok hit vardı. 1988'de "Esmer Günler"i, 1990'da "Sen Mühimsin" adlı albüm izledi.

1992'de çıkan "Yine Yeni Yeniden" adlı albümde yer alan "Şov Yapma", "Yeniden Sev", "Haram Geceler", "Kavak yelleri" gibi bir çok şarkı hit oldu ve bu albüm bir milyondan fazla satış yaparak en çok satan albümler arasında yer aldı. Nilüfer, bu albümde Kayahan, Adnan Ergil ve Onno Tunç gibi zamanın en iyi bestecileriyle çalıştı. Bu albümü 1995 Ocak'ında "Ne Masal Ne Rüya" adlı albüm izledi. Bu albümün hitleri arasında "Eğrisi Doğrusu", "Son Perde", "Sevgi Tam Olmalı" gibi parçalar yer alıyordu.

1996 Eylül'ünde çıkarmış olduğu "Nilüfer'le" adlı albümde Nilüfer geleneği bozmadı ve Kayahan'a ait "Mavilim", "Çok Uzaklarda" gibi şarkılara hayat verdi. Bu albümüyle başta Kral TV video müzik ödülleri olmak üzere birçok ödüle layık görüldü ve 1996 yılının en iyi kadın sanatçısı seçildi.

1998 Şubat'ında 70'li yıllarda söylemiş olduğu hit şarkıları bir araya getirdiği bir best of olan "Yeniden Yetmişe" adlı albüm piyasaya çıktı. Bu albümde 13 tane Nilüfer hiti bulunuyordu. Bu hitlerin arasında "Dünya Dönüyor", Başıma Gelenler", Kim Arar Seni", "Ağlıyorum Yine", "Son Arzum" gibi klasikler bulunuyordu. 2001 Nisan'ında "Büyük Aşkım" adlı albüm piyasaya çıktı. Söz Güzelim, Beni mi Buldun, Büyük Aşkım, Anlat Arkadaşım gibi şarkılar bu albümün öne çıkan şarkıları oldu. 19 Haziran 2003 tarihinde piyasaya çıkan "Olur mu Olur mu? - Gözünaydın" adlı albümünden "Gözünaydın", "Hey ... Bakar mısın?", "Acılara Son", "Aşkım" adlı şarkılarıyla bir kez daha büyük beğeniyle karşılaşan Nilüfer, 5 Aralık 2005'te kendi beste ve güftelerinin ağırlıkta olduğu "Karar Verdim" adlı albümünü yayınladı. Sanatçı bu albümüyle, bir altın plak sahibi daha oldu.

Altın Plak ve Altın Kelebek gibi birçok ödül sahibi olan Nilüfer, müzikal kimliğinin yanı sıra 14 Kasım 1997'de UNICEF'in iyi niyet elçisi ve Türkiye temsilcisi seçildi.Türkiye'nin en önemli sanatçılarından biri olan Nilüfer, Rumeli Hisarı Konserleri organizasyonlarında her yıl konser vermektedir. Güçlü sesinin yanında başarılı sahne performansı da vardır. 2000 yılında evlat edindiği Ayşe Nazlı adında bir kız çocuğu bulunan sanatçı, Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Sezen Aksu ve Zerrin Özer ile birlikte Türk Pop Müziği'nin beş divasından biri olarak anılmaktadır.

Albümler

* Nilüfer'74 (1974)
    * Selam Söyle (1976)
    * Müzik (1978)
    * 15 Şarkı (1979)
    * Nilüfer'79 (1979)
    * Nilüfer'80 (1980)
    * Sensiz Olmaz (1982)
    * Nilüfer'84 (1984)
    * Bir Selam Yeter (1985)
    * Geceler (1987)
    * Esmer Günler (1988)
    * Sen Mühimsin (1990)
    * Yine Yeni Yeniden (1992)
    * Nostalji (1993)
    * Ne Masal Ne Rüya (1994)
    * Nilüfer'le (1997)
    * Yeniden Yetmişe (1998)
    * Büyük Aşkım (2001)
    * Olur mu Olur mu? - Gözünaydın (2003)
    * Sürprizler (2004)
    * Karar Verdim (2005)

Box Set

* 1970 & 1980 Odeon Yılları (2006)

45'likler ve Single'lar

* Kalbim Bir Pusula - Ağlıyorum Yine (1972)
    * Dünya Dönüyor - Neden (1973)
    * Göreceksin Kendini - Aldanırım Sanma (1973)
    * Hatıra Defteri - Sen de Söyle (1973)
    * Arkadaş Dur Bekle - Kim Ayırdı Sevenleri (1973) (Modern Folk Üçlüsü ve Tanju Okan'la birlikte.)
    * Akdeniz Çocukları - Akdeniz Çocukları (Enstrümental) (1973) (Ali Kocatepe, Gökben, Ertan Anapa, Esin Engin ve Füsun Önal'la birlikte.)
    * Al Beni Çal Beni - Körebe (1974)
    * Söyle Söyle Sever mi? - Başıma Gelenler (1974)
    * Boşver - Boşverdim (1975)
    * Oh Ya - Ara Sıra Bazı Bazı (1975)
    * Bau Mir ein Paradies - Anatol (1975)
    * Ali - Italiano (1975)
    * Bilder im Meinem Herzen - Warum mussausgerechnet er es sein (1976)
    * Of Aman Aman - Kaderime Kaderime (1976)
    * Kim Arar Seni - Başka Sözüm Yok (1977)
    * Ne Olacak Şimdi - Pişman Olacaksın (1977)
    * Sevince - Darling (1978)
    * Oh Oh - Beyaz Mendil (1979)
    * Ben Seni Seven Kadın - Kime Küseyim? (1981)
    * Sen Beni Tanımamışsın (2008)
#04.05.2009 17:57 0 0 0