Teknoloji > Tofaş’tan Elektrikle Çalışan Araba

  Tofaş’tan elektrikle çalışan Fiorino

  Tofaş, Fiorino modelinin elektrik versiyonunu üretmek için çalışma başlattı. Kent içinde kullanılması düşünülen 'Yeşil Fiorino' normalde saatte 100 km, dolu bataryasıyla da 200 km hız yapabilecek.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız  Tofaş, Peugeot-Citroen ortaklığı ile geliştirdiği ve kendi bünyesinde Fiorino adı altında satışa sunduğu aracın elektrikli versiyonunu üretmek için çalışma yürütüyor.


  Tofaş, hafif ticari araç segmentinde yer alan Fiorino’nun sadece elektrik enerjisiyle çalışan modelinin üretimi amacıyla bir süre önce çalışma başlattı.

  Bu kapsamda, İtalya’dan, Uludağ Üniversitesi Görükle Yerleşkesinde faaliyet gösteren Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (ULUTEK) bulunan Tofaş’ın Ar-Ge merkezine gelen bir Fiat ekibi, Türk mühendislerle birlikte, gelecek yıl piyasaya çıkması planlanan aracın üzerinde yoğun bir mesai harcıyor.

  Aracın projesinin tamamlandığı öğrenilirken, bataryanın motora daha fazla güç vermesini sağlamak için bazı çalışmalar yürütüldüğü kaydedildi.

  Yeni çıkacak modelin özellikle kent içi kullanıma yönelik olacağı, saatte 100 kilometre hız yapabileceği ve dolu bataryasıyla 200 kilometre yol alabileceği öğrenildi.

  Fiat bünyesinde ilk kez Tofaş tarafından geliştirilen ve yıl sonunda lansmanı yapılması düşünülen sistemin, gelecek yıllarda diğer bazı modellere de adapte edilmesinin planlandığı belirtildi.
  teknolojiye bak ilerde bizde pille çalışcaz
  Maraboglu güzel bir haber yakalamışsın bu gidişle yol kenarlarına benzin istasyonu gibi elektrik istasyonları kurarlar pilin bitince sen de oradan doldurursun kara kız kardeşim
  Egsoz gazından bıkmıştık
  bu açıdan bakınca çevreciler sevinecektir